Czytasz: Sędzia wykorzystywał podwładną?

Sędzia wykorzystywał podwładną?

W czwartek mowy stron w procesie sędziego oskarżonego o napastowanie podwładnej.

Na czwartek zaplanowano wystąpienia stron w procesie sędziego Jacka S. oskarżonego o seksualne napastowanie podwładnej. Proces toczył się przed Sądem Rejonowym w Tarnowskich Górach, to jego druga odsłona. W listopadzie 2014 r. sędzia został uniewinniony; wyrok uchylił sąd II instancji.

Prokuratura zarzuca sędziemu, że w okresie od czerwca 2010 r. do 30 listopada 2011 r. "wielokrotnie doprowadzał" swoją podwładną, asystentkę w sądzie, do poddania się innym czynnościom seksualnym dotykając - jak wynika z aktu oskarżenia - jej miejsc intymnych. Sędzia miał wykorzystywać przy tym stosunek zależności, wynikający z zajmowanego przez siebie stanowiska.

W akcie oskarżenia wskazane zostały też dwie sytuacje - z drugiej połowy 2010 r. i lipca 2011 r. - kiedy sędzia miał stosować wobec podwładnej przemoc fizyczną i w ten sposób, m.in. popychając ją, przytrzymując, zmusić do "poddania się innej czynności seksualnej".

Sędzia S. do ujawnienia sprawy orzekał w jednym z sądów rejonowych w okręgu opolskim. Jest obecnie zawieszony w czynnościach; według ustaleń PAP obniżono też o 25 proc. jego pensje. Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego wstrzymano do prawomocnego zakończenia postępowania karnego. Do przeprowadzenia procesu uchylono sędziemu immunitet.

Pierwszy proces Jacka S. zakończył się w listopadzie 2014 r. Wtedy Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach go uniewinnił. Apelacje w tej sprawie złożyła zarówno prokuratura jak i poszkodowana kobieta i Sąd Okręgowy w Gliwicach uchylił wyrok zwracając sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Czytaj więcej