Czytasz: Daj włos... po pierwszej komunii

Daj włos... po pierwszej komunii

Sezon komunijny w pełni, loki już nie będą potrzebne, bo idą wakacje. Co zrobić, żeby włosy nie trafiły do śmieci, tylko komuś pomogły?

Pani Basia z Gliwic rok temu ścięła swoje włosy i oddała je Fundacji Rak’n’Roll. W przyszłym tygodniu po komunii wraz ze swoją córką uda się do tego samego zakładu fryzjerskiego. Z kolei córka pani Justyny jest już “po zabiegu”.

“Moja córa też już pomyślała i oddała. Satysfakcja gwarantowana!” - pisze pani Justyna

Akcję popiera i wspiera dziennikarz telewizyjny, radiowy - Filip Chajzer. Zbiórkę włosów na peruki prowadzi między innymi Fundacja Rak’n’Roll. W całej Polsce współpracuje z nią już kilkaset zakładów fryzjerskich. Tylko w ubiegłym roku do fundacji dotarło 22 tys. przesyłek z włosami. Od początku funkcjonowania projektu “Daj włos” ponad 700 kobiet otrzymało peruki z włosów naturalnych o wartości ok. 2 mln 800 tys. złotych.

- W okresie komunijnym rzeczywiście odnotowujemy zwiększone zainteresowanie akcją. Włosy otrzymujemy od dziewczynek, ale też od chłopców - mówi Olga Myślińska z Fundacji Rak’n’Roll. - Peruki z włosów naturalnych znacznie lepiej się prezentują, a co więcej, nie powodują alergii i są znacznie wygodniejsze. Przekłada się to również na ich wartość. Niestety, są tylko częściowo refundowane przez NFZ, a dopłata do nich jest wyjątkowo wysoka - średni koszt takiej peruki dochodzi nawet do 5 tysięcy złotych.

Dzięki akcji „Daj włos!” kobiety, które są w trakcie chemioterapii, mają szansę otrzymać za darmo perukę z włosów naturalnych. Dzięki temu mogą poczuć się znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia. Z racji, że proces przygotowania peruk jest czasochłonny, fundacja przekazuje maksymalnie 25 sztuk peruk miesięcznie w całej Polsce.

Plakat akcji "Daj włos"

Aby wziąć udział w akcji nie trzeba być tegorocznym “komunistą”. Wystarczy spełnić kilka warunków - podstawowych i niekoniecznie trzeba to zrobić w salonie fryzjerskim. Minimalna długość włosów, które można przekazać fundacji, to 25 cm. Włosy należy przed ścięciem umyć, bez korzystania z odżywki, nie wolno także pomieszać końca włosów z nasadą. Włosy mogą być farbowane – ważne, aby nie były rozjaśnione lub zniszczone.

Warunki akcji "Daj włos"

Włosy można obciąć w każdym salonie fryzjerskim, ważne jest, by były one ścięte według poniższych zasad:
1. Umyte i wysuszone włosy dzielimy na kilka pasm.
2. Każde pasmo pleciemy w warkocz, po czym wiążemy gumką
(najlepiej recepturką) dla bezpieczeństwa w kilku miejscach.
3. Warkocze ucinamy około 2 cm powyżej utrzymującej ich gumki (od strony głowy), nie należy ich wyrównywać.
4. Ścięte i dokładnie wysuszone warkocze zawijamy, np. w papier.
5. Oznaczamy nasadę włosa, np. wkładamy pod gumkę karteczkę z napisem "nasada".
6. Włosy wysyłamy na adres Fundacji podany poniżej:
Fundacja Rak'n'Roll
ul. Wiśniowa 59/6
02-520 Warszawa

Szczegóły akcji na stronie Fundacji http://www.raknroll.pl/dajwlos/

Czytaj więcej