Czytasz: Rusza cykl młodzieżowych debat o smogu

Rusza cykl młodzieżowych debat o smogu

24 młodych oratorów będzie debatować o polityce antysmogowej woj. śląskiego.

Finał Śląskiej Antysmogowej Ligi Debat Oksfordzkich zaplanowano na 25 października. Organizatorzy chcą w ten sposób przybliżyć licealistom założenia tej polityki.

W bitwie na argumenty zmierzą się czteroosobowe drużyny z sześciu liceów. Jak poinformował Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego, debaty odbędą się w dwóch etapach – subregionalnej oraz regionalnej. Eliminacje dla szkół z subregionu centralnego odbędą się w środę w Katowicach. Zwycięska drużyna przejdzie do etapu regionalnego. Finał, w którym zmierzą się uczestnicy z subregionów centralnego, zachodniego oraz północnego, odbędzie się tydzień później.

W debacie oksfordzkiej jej uczestnicy dyskutują nad tezą, atakując ją lub broniąc. Nie wolno obrażać ani wyśmiewać mówców strony przeciwnej. Dyskusji przewodniczy marszałek, który ma do pomocy sekretarza czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi. Ten typ debaty wywodzi się z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

- Dotychczas zorganizowaliśmy dwie antysmogowe debaty oksfordzkie dla młodzieży z katowickich liceów ogólnokształcących. Zachwyciło nas przygotowanie merytoryczne oraz wysoka kultura dyskusji. Pozwala nam to mieć nadzieję, że młodzież jest dobrze przygotowana do walki o czyste powietrze - powiedział Paweł Wyszomirski z Fundacji Napraw Sobie Miasto.

Śląska Antysmogowa Liga Debat Oksfordzkich jest współfinansowana ze środków samorządu województwa śląskiego, który przyjął w tym roku uchwałę antysmogową. Weszła ona w życie 1 września. Na podstawie jej zapisów nie wolno stosować do ogrzewania w domowych piecach węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Uchwała obowiązuje także wszystkich tych, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5. Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od okresu użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5. do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5. wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5.

autor: Anna Gumułka (PAP)

Czytaj więcej