Czytasz: Rudzka „9-tka” pojedzie po nowym torze

Rudzka „9-tka” pojedzie po nowym torze

W poniedziałek rozpoczynają się prace przy modernizacji torowiska linii tramwajowej nr 9 przy ul. Niedurnego w Rudzie Śląskiej. Inwestycja realizowana przez Tramwaje Śląskie wywoła spore utrudnienia.

Na czas remontu zmieniona będzie organizacja ruchu. I choć najpoważniejsze utrudnienia wystąpią od maja (ul. Niedurnego stanie się wówczas jednokierunkowa), już teraz na remontowanym odcinku zamiast tramwajów kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Tak ma być aż do końca prac, czyli do października.

Będzie ciszej i bardziej komfortowo

- Każde większe prace drogowe wiążą się z utrudnieniami. Należy jednak pamiętać o efekcie końcowym. W tym przypadku polepszy się stan torowiska, będzie też ciszej, gdyż jednym z efektów jego modernizacji ma być wytłumienie hałasu generowanego przez przejeżdżające tramwaje - podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Zapowiada, że podczas prac okaże się też, jaki jest stan bruku znajdującego się pod nawierzchnią ul. Niedurnego. - Jeśli będzie on w dobrym stanie, wtedy zdecydujemy się na całkowite jego odsłonięcie na większym odcinku tej ulicy - dodaje Dziedzic.

Nowy tor, nowy peron przystanku

Inwestycja Tramwajów Śląskich obejmuje przebudowę jednotorowego torowiska przy u. Niedurnego na odcinku od ul. Hutniczej do ul. Grochowskiej. - W ramach zadania m.in. przeprowadzone zostaną prace rozbiórkowe dotychczasowego torowiska na odcinku ok. 900 m. Wykonana zostanie nowa podbudowa oraz położony zostanie nowy tor pojedynczy zabudowany płytami prefabrykowanymi. Powstanie także nowy peron przystankowy – wylicza Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Kierowcy muszą uważać

Żeby jak najdłużej zachować przejezdność ul. Niedurnego w pierwszej kolejności prace odbywać się będą na odcinku od Huty Pokój do ul. Hallera. Na czas tych robót zawężona zostanie jezdnia, ruch jednak odbywać się będzie dwukierunkowo. Równolegle rozpoczną się również prace przy wymianie torowiska wzdłuż ul. Niedurnego na odcinku od skrzyżowania z ul. Chorzowską i Czarnoleśną do ul. Grochowskiej. - Tutaj jednak roboty będą prowadzone poza jezdnią i z tego powodu nie powinno być większych utrudnień – zapowiada inwestor.

Poważniejsze utrudnienia spodziewane są natomiast w późniejszym terminie, a dokładniej w okolicach maja.

Modernizacja torowiska przy ul. Niedurnego kosztować będzie 3,9 mln zł.

Czytaj więcej