Czytasz: Huragan w obiektywie. Straszny i fotogeniczny

Huragan w obiektywie. Straszny i fotogeniczny

Po piątkowych burzach, leśnicy z Rud Raciborskich postawili zakazy wstępu do lasu. Wcześniej zrobili jednak zdjęcia zniszczeń. Są ogromne. Lasy Państwowe próbują się teraz z nimi uporać.

„W piątkowy wieczór Matka natura przypomniała sobie o Lasach Rudzkich. Ukazując jak mały jest człowiek i jak niewiele może, wobec sił przyrody” - napisali na swoim profilu facebook’owym leśnicy z Rud Raciborskich. Pokazali też skutki piątkowego huraganu, który przeszedł nad naszym województwem.

Z pogodą nie ma żartów

Leżące na ziemi konary, drzewa złamane jak zapałki, niektóre wyrwane razem z korzeniami. Zniszczenia są ogromne. Na użytek nadleśnictwa sfotografował je Adam Wajner, znany w okolicy miłośnik fotografii przyrodniczej. I choć pogoda udowodniła, że nie ma z nią żartów, zdjęciami można się zachwycić.

fot: Adam Wajner Photography

Zakaz wstępu. Drzewa mogą wyrządzić szkody

Zniszczeń nie zobaczymy zresztą na własne oczy. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie przez szlakami ustawiło bowiem tabliczki z zakazem wstępu. Leśnicy przestrzegają: - Wejście od lasu grozi teraz śmiertelnym niebezpieczeństwem -. Jak oszacowali, piątkowa nawałnica z trąbą powietrzną, zniszczyła ok. 1500 ha lasów, z czego 800 ha praktycznie doszczętnie. Masę drewna do uprzątnięcia leśnicy wyliczyli na ok. 300 tys. metrów sześciennych. - To w normalnych warunkach stanowi wielkość rocznego pozyskania drewna dla 3-4 nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – mówi Wioletta Koper-Staszowska, rzeczniczka RDLP.

Trwa wielkie sprzątanie

Gdzie jest najgorzej? W powiecie raciborskim. Zakaz wstępu obowiązuje na terenach leśnych pomiędzy miejscowościami: Jankowice, Górki Śląskie, Nędza, Siedliska, Dziergowice i Kuźnia Raciborska. Leśnicy, przy wsparciu strażaków, zaraz po zdarzeniu zaczęli na miejscu prace sprzątające, polegające w pierwszej kolejności na udrożnianiu biegnących w powiecie dróg wojewódzkich. Trwa sprzątanie dróg leśnych, zwłaszcza dojazdów pożarowych. Leśnicy używają do tego maszyn, co zwiększyć ma ich bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

 

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
11 minut temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
54 minut temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
około 1 godziny temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
5 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
5 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
5 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.