Czytasz: Huragan w obiektywie. Straszny i fotogeniczny

Huragan w obiektywie. Straszny i fotogeniczny

Po piątkowych burzach, leśnicy z Rud Raciborskich postawili zakazy wstępu do lasu. Wcześniej zrobili jednak zdjęcia zniszczeń. Są ogromne. Lasy Państwowe próbują się teraz z nimi uporać.

„W piątkowy wieczór Matka natura przypomniała sobie o Lasach Rudzkich. Ukazując jak mały jest człowiek i jak niewiele może, wobec sił przyrody” - napisali na swoim profilu facebook’owym leśnicy z Rud Raciborskich. Pokazali też skutki piątkowego huraganu, który przeszedł nad naszym województwem.

Z pogodą nie ma żartów

Leżące na ziemi konary, drzewa złamane jak zapałki, niektóre wyrwane razem z korzeniami. Zniszczenia są ogromne. Na użytek nadleśnictwa sfotografował je Adam Wajner, znany w okolicy miłośnik fotografii przyrodniczej. I choć pogoda udowodniła, że nie ma z nią żartów, zdjęciami można się zachwycić.

fot: Adam Wajner Photography

Zakaz wstępu. Drzewa mogą wyrządzić szkody

Zniszczeń nie zobaczymy zresztą na własne oczy. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie przez szlakami ustawiło bowiem tabliczki z zakazem wstępu. Leśnicy przestrzegają: - Wejście od lasu grozi teraz śmiertelnym niebezpieczeństwem -. Jak oszacowali, piątkowa nawałnica z trąbą powietrzną, zniszczyła ok. 1500 ha lasów, z czego 800 ha praktycznie doszczętnie. Masę drewna do uprzątnięcia leśnicy wyliczyli na ok. 300 tys. metrów sześciennych. - To w normalnych warunkach stanowi wielkość rocznego pozyskania drewna dla 3-4 nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – mówi Wioletta Koper-Staszowska, rzeczniczka RDLP.

Trwa wielkie sprzątanie

Gdzie jest najgorzej? W powiecie raciborskim. Zakaz wstępu obowiązuje na terenach leśnych pomiędzy miejscowościami: Jankowice, Górki Śląskie, Nędza, Siedliska, Dziergowice i Kuźnia Raciborska. Leśnicy, przy wsparciu strażaków, zaraz po zdarzeniu zaczęli na miejscu prace sprzątające, polegające w pierwszej kolejności na udrożnianiu biegnących w powiecie dróg wojewódzkich. Trwa sprzątanie dróg leśnych, zwłaszcza dojazdów pożarowych. Leśnicy używają do tego maszyn, co zwiększyć ma ich bezpieczeństwo.

Czytaj więcej