Czytasz: "Szukamy drzewa, która pobudza wyobraźnię"

"Szukamy drzewa, która pobudza wyobraźnię"

Ósmą edycję ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku rozpoczął w czwartek Klub Gaja.

Szukamy drzewa, która pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi – powiedział prezes Klubu Jacek Bożek. Zwycięzcę konkursu poznamy w czerwcu 2018 r.

- Plebiscyt ma zwrócić uwagę na drzewa i ich historie, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. To także doskonała okazja do promocji swojej miejscowości oraz integracji lokalnej społeczności. Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy najbardziej kochanego, z opowieścią, która pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi – powiedział Jacek Bożek, prezes ekologicznego Klubu Gaja.

Ekolodzy poinformowali, że kandydata do tytułu Drzewo Roku może zgłosić każdy - osoba indywidualna, rodzina, placówka oświatowa, urząd lub instytucja, firma lub stowarzyszenie. „Wystarczy opisać historię drzewa w formularzu zgłoszeniowym dostępnym na stronie http://swietodrzewa.pl/?p=9779 i wraz ze zdjęciem przesłać go na adres swietodrzewa@klubgaja.pl. Na zgłoszenia czekamy do końca listopada” – powiedziała koordynatorka plebiscytu Jolanta Migdał.

Spośród nadesłanych propozycji jurorzy wybiorą 16 finalistów. Opisy i zdjęcia drzew zostaną opublikowane w internecie. W czerwcu 2018 r. odbędzie się otwarte głosowanie w sieci. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2019.

W mijającym roku rozstrzygnięta została siódma edycja konkursu. Najwięcej głosów zgromadziła 220-letnia topola, która rośnie na Helu. Będzie reprezentantką Polski w europejskim plebiscycie w przyszłym roku. Ostatnio zwycięzcą międzynarodowego konkursu okazał się dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu.

- Kiedy usłyszałem, że polski dąb zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku, zrozumiałem wagę naszych wspólnych działań dla dobra przyrody i ludzi. To wydarzenie potwierdziło, że droga, którą obraliśmy wiele lat temu przynosi wspaniałe rezultaty. Bo jak nie cieszyć się z tego, że pokazaliśmy innym, iż kochamy i szanujemy drzewa w momencie, gdy tyle się ich wycina z chęci zysku i bezmyślności – powiedział Bożek.

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody, konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.

- W Polsce mamy piękne drzewa. Waham się, któremu z nich przyznać palmę pierwszeństwa – dębowi, bo dumny i odwieczny; bukowi, bo srebrzysty, a ponadto bieszczadzki; czy lipie; brzozie; jodle; jaworowi? A sosny, topole czy modrzewie? Jest w czym wybierać. Zawsze fascynowały mnie nie tylko ich kory, ale i przekroje, które fotografowałam i pokazywałam na licznych wystawach chcąc zwrócić uwagę nie na przydatność - bo to sprawa oczywista - ale na piękno drzew, które tak bardzo współtworzą urodę świata. Kochajmy je i szanujmy. Konkurs Drzewo Roku niewątpliwie temu sprzyja – powiedziała Elżbieta Dzikowska, podróżniczka, pisarka i ambasadorka konkursu.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Czytaj więcej