Czytasz: 1000 osób z 30 krajów, wśród nich 150 światowej klasy ekspertów

1000 osób z 30 krajów, wśród nich 150 światowej klasy ekspertów

Rozmowy o innowacjach finansowych od środy na Impact fintech’17 w Katowicach.

Rozmowy o regulacjach prawnych jako szansach lub barierach rozwoju innowacji finansowych oraz prezentacje nowych technologii – to niektóre punkty programu kongresu Impact fintech’17, który odbędzie się w środę i czwartek w Katowicach.

Termin fintech odnosi się do rozwiązań informatycznych dla sektora finansowego. Chodzi m.in. o rozwiązania dla bankowości, ubezpieczeń, zarządzania aktywami i rynków kapitałowych, pozyskiwanie kapitału, finanse osobiste, płatności, dane i analitykę oraz cyberbezpieczeństwo.

Jak przekazali PAP przedstawiciele organizatorów kongresu w Katowicach, jednym ze wspólnych celów funkcjonujących w Polsce dużych instytucji, startupów i decydentów jest uczynienie z Polski nie tylko jednego z pionierów płatności mobilnych, ale też kolejnego centrum finansowego nowej generacji, opartego m.in. o innowacje finansowe.

Dlatego jednym z ważniejszych dla branży ma być wystąpienie na kongresie wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz, która będzie mówiła o strategii budowania globalnego fintech hubu w Polsce.

W odniesieniu prezes fundacji Fintech Poland Paweł Widawski ma zaprezentować raport Fintech Hub Polska - stawiający pytania o sposób optymalnego ukształtowania rządowej strategii, aby była efektywna i dawała szanse powodzenia.

Z kolei przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma m.in. opowiedzieć, jak wyglądały prace grupy roboczej ds. innowacji finansowych utworzonej przy KNF oraz dlaczego Innovation Hub, komórka kontaktowo-konsultacyjna dla fintechów, będzie pierwszym krokiem w kierunku postulowanej przez sektor tzw. piaskownicy regulacyjnej.

Postulat piaskownicy regulacyjnej (od terminu „regulatory sandbox”) dotyczy udostępnienia środowiska, bezpiecznej przestrzeni, w której firmy, w tym startupy, mogą tworzyć, oferować i testować swoje innowacyjne rozwiązania przy ograniczonych, choć bezpiecznych dla klientów, wymogach regulacyjnych. O doświadczeniach Singapuru z takim rozwiązaniem opowie w Katowicach przedstawiciel tamtejszego regulatora (odpowiednika polskiej KNF).

Sfera regulacyjna będzie jedną z dziesięciu ścieżek tematycznych kongresu Impact fintech’17. Organizatorzy zapowiadają, że będzie on obejmował szeroką tematykę, związaną z przyszłością finansów.

Kongres ma rozpocząć dyskusja z udziałem szefów działających w Polsce banków, którzy spróbują odpowiedzieć, czy banki będą nadal potrzebne w 2030 r. Z kolei przedstawiciel jednego z dużych operatorów płatności zaprezentuje w trakcie wydarzenia aplikację pozwalającą zamienić smartfon w terminal do kart zbliżeniowych.

Podczas kongresu zaplanowano także wystąpienie minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej - poświęcone portalowi widok.gov.pl, umożliwiającemu śledzenie pracy cyfrowej administracji (publikuje dane o zainteresowaniu poszczególnymi e-usługami i ich kosztach), a także udział minister Streżyńskiej w dyskusji nt. budowy Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej (ma uprościć korzystanie z usług elektronicznych m.in. poprzez uniwersalny login i bezpieczny zestaw haseł).

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys ma mówić o działalności i planach PFR Ventures (mieszczą się w nim fundusze venture capital dedykowane firmom, które startują i potrzebują finansowania na początkowym etapie działalności oraz w fazie dalszego rozwoju, wzrostu i ekspansji).

W kongresie uczestniczyć mają też m.in. wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński (ma mówić o zaangażowaniu nauki w rozwój branży) oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot (zabierze głos w dyskusji nt. programu pl.ID, mającego zapewnić sprawną obsługę obywatela i przedsiębiorcy podczas wizyty w urzędzie).

Równolegle z wystąpieniami na głównej scenie kongresu odbywać się mają wydarzenia towarzyszące, m.in. prezentacje startupów z całego świata, skierowane do takich firm warsztaty nt. prezentacji czy pozyskiwania kapitału, konkursy, a także spotkania z potencjalnymi inwestorami.

Według organizatorów kongresu Impact fintech’17 weźmie w nim udział ponad 1000 osób z 30 krajów, wśród nich 150 światowej klasy ekspertów.(PAP)

autor: Mateusz Babak

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje