Czytasz: Rozchwiany "kompromis aborcyjny"

Rozchwiany "kompromis aborcyjny"

Obowiązuje ponad 20 lat. Nie satysfakcjonuje ani tzw. obrońców życia, ani zwolenników liberalizacji przepisów.

(Nie taki) kruchy kompromis

Obowiązujące dziś warunki przerywania ciąży uchwalono cztery lata po obradach Okrągłego Stołu. Przez dwadzieścia lat przeprowadzano próby zarówno ich złagodzenia, jak i zaostrzenia. Warunki legalnego przeprowadzenie aborcji są wynikiem kompromisu. Przerwanie ciąży jest dopuszczalne, ale tylko w trzech przypadkach.

Kiedy można legalnie dokonać aborcji?

1. Ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej

2. Badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu

3. Zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego

Dwie dekady kompromisu 

Postulaty liberalizacji nie są nowością. Już w 1996 do listy dopisano przerywanie ciąży również, gdy kobieta ciężarna znajdowała się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej. Zapis został jednak uznany za niekonstytucyjny i oddalony w 1997 roku. Dekadę później z kolei próbowano prawną ochronę życia ludzkiego od poczęcia zapisać w konstytucji, ale i tym razem projekt nie został zaaprobowany przez Sejm.

Zaostrzenie kontra liberalizacja

Złudny spokój wokół kwestii aborcji został przerwany w ubiegłym roku za sprawą inicjatywy ustawodawczej "Stop Aborcji”. W reakcji powołano komitet "Ratujmy kobiety”. Oba projekty nie zostały przyjęte przez Sejm, ale trwają prace nad kolejnymi projektami.

Ponad 400 tys. podpisów zebrano pod najnowszym projektem komitetu Ratujmy kobiety 2017.

- Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy. Mamy już XXI wiek, Polska jest w Europie, a Polki są Europejkami – mówiła Barbara Nowacka, pełnomocniczka Komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”.

Przeciwnicy prawa do aborcji zapowiedzieli ograniczenie drugiego warunku. Chcą, by nie można było usuwać ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze taki projekt.

- Podpiszę ustawę zakazującą aborcji eugenicznej – mówił prezydent w wywiadzie dla Gościa Niedzielnego

Marsz kobiet w Katowicach 

Zwolenniczki liberazacji przepisów chcą, żeby to kobieta ostatecznie decydowała o swoim ciele. Ulicami Katowic przeszedł marsz Kobiet. Wolny wybór był jednym z pięciu postulatów protestujących.

Protestujący domagają się 

1. GODNYCH ZAROBKÓW

2. BY KAŻDA KOBIETA MIAŁA WOLNY WYBÓR

3. WALKI Z PRZEMOCĄ WOBEC KOBIET

4. PAŃSTWA WOLNEGO ŚWIATOPOGLĄDOWO

5. PRAWA LGBT

Czytaj więcej