Czytasz: Rowery elektryczne za 2 mln zł trafią do urzędników, strażników miejskich i policjantów

Rowery elektryczne za 2 mln zł trafią do urzędników, strażników miejskich i policjantów

230 rowerów elektrycznych trafi do miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Nowy sprzęt będzie służyć urzędnikom, strażnikom miejskim oraz policjantom. Jak tłumaczą przedstawiciele Metropolii, wszystko po to, aby promować zrównoważoną mobilność miejską i zdrowe nawyki.  Elektryczne rowery zostaną przekazane do 41 miast i gmin w ramach programu „Rowerem lub na kole”.

Według planów, rowery elektryczne trafią do urzędników, policjantów i strażników miejskich z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jeszcze w tym roku. 

Uchwałę w tej sprawie przyjęto podczas ostatniego Zgromadzenia GZM.

- Popularyzowanie rowerów jako równorzędnego środka transportu stanowi jeden z elementów naszych działań strategicznych do 2022 roku – mówi Karolina Wadowska, członek zarządu GZM. – Rowery zakupione przez Metropolię zostaną przekazane gminom w oparciu o wnioski ws. udzielenia pomocy rzeczowej. Z rowerów będą korzystali zarówno urzędnicy, jak i przedstawiciele straży miejskich czy policji. Chcemy w ten sposób promować zrównoważoną mobilność miejską oraz zdrowe nawyki – dodaje.

 Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy zauważa, że średnia odległość pokonywania przez mieszkańców Metropolii w ramach podróży obligatoryjnych, czyli z domu do pracy lub szkoły i z powrotem, wynosi ok. 5,2 km.

- Podróże służbowe nie powinny być dłuższe, zatem służbowy rower ze wspomaganiem elektrycznym wydaje się idealnym rozwiązaniem. Zamawiamy rowery miejskie z pełnymi błotnikami, które pozwalają na podróżowanie w pozycji wyprostowanej, w stroju oficjalnym. Dla mnie jazda na tego typu rowerze, to wysiłek na poziomie trochę szybszego marszu – mówi Dworak.

Najwięcej rowerów elektrycznych, bo 11, trafi do Katowic, natomiast po 10 do Bytomia, Gliwic, Zabrza i Sosnowca. Kwota, jaką GZM planuje przeznaczyć na ten cel, wyniesie ok. 2 mln zł.