Czytasz: Kołem najpierw po Pszczynie, a później Tychach

Kołem najpierw po Pszczynie, a później Tychach

Kolejne miasta uruchamiają systemy samoobsługowych wypożyczalni rowerów.

W piątek, 28 kwietnia, oficjalnie rusza rower miejski w Pszczynie, a od nowego miesiąca wypożyczonym jednośladem będzie można pojeździć po Tychach. Operator ten sam co w Katowicach i Gliwicach. Oznacza to, że bez dodatkowych formalności będziemy mogli pojeździć w każdym z tych miast. Gliwiczanie pokochali rower miejski. Program ruszył z końcem marca, a dwa tygodnie później z nowym zapałem i rowerami a także stacjami wystartowały Katowice. Gliwice dysponują setką rowerów i 10 stacjami, a Katowice, w których w 2016 roku wypożyczono rowery aż 38 tysięcy razy, doczekał się rozwinięcia. Po stolicy aglomeracji jeździ 240 rowerów, pojawiły się jak grzyby po deszczu nowe stacje - aż 30!

Rower miejski w Tychach - kiedy rusza?

fot. Jarosław Stec / Nextbike Polska

W Tychach do dyspozycji zostanie oddanych 40 rowerów. Stacje znajdują się w czterech lokalizacjach przy Dworcu PKP, stacji Tychy Lodowisko, na Placu Baczyńskiego i na Paprocanach. Aby skorzystać z systemu roweru miejskiego w Tychach wystarczy wejść na stronę www.tyskirower.pl, zarejestrować się podając podstawowe dane osobowe i wpłacić 10 złotych.

- Jednorazowa rejestracja umożliwia korzystanie z systemów Nextbike na całym świecie, w tym w 26 lokalizacjach w Polsce, m.in. w Pszczynie, Katowicach, Gliwicach, Opolu, Wrocławiu i Warszawie - wyjaśnia Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike Polska, operatora systemu.

fot. Jarosław Stec / Nextbike Polska

Rower miejski w Tychach - ile kosztuje wypożyczenie?

Z rowerów będzie można korzystać przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Za czas od 16 do 60 minuty zapłacimy 1 zł. Wypożyczenie do 2 godzin kosztować będzie 2 złote, a do 3 godzin – 3 złote. Za czwartą i każdą następną godzinę wypożyczenia zapłacimy po 4 złote.

40 rowerów miejskich w Tychach od 1 maja

Wszystkie rowery są wyposażone we wszelkie elementy niezbędne do wygodnej i bezpiecznej jazdy, m.in. w przerzutkę, automatyczne oświetlenie przednie i tylne, dzwonek, hamulce (ręczny i nożny), wodoodporne siodełko, szyfrowy zamek i koszyk do przewożenia toreb i pakunków.

- Rowery z miejskiej sieci będą także monitorowane, co z jednej strony pomoże ustrzec je przed kradzieżą czy wandalizmem, a z drugiej dostarczy cennych danych o tym jak często mieszkańcy z nich korzystają, jak długo i daleko podróżują - mówi Michał Kasperczyk, radny miasta Tychy, członek zespołu ds. ds. koordynowania i rozwoju ruchu rowerowego w Tychach. - To mogą być bardzo ciekawe dane, choć już teraz widzimy, że wzorem innych europejskich miast coraz częściej wybieramy ten rodzaj transportu.

Polityka rowerowa tychów

Tyski Rower to program pilotażowy, jednak jeśli takie rozwiązanie spodoba się mieszkańcom Tychów, miasto rozważy rozbudowę systemu. W tym roku system i jego obsługa kosztować będzie 150 tys zł.

- Będziemy testowali to rozwiązanie, jeśli  spodoba się tyszanom, w następnych latach stacji i rowerów może być więcej. Chcemy zachęcić naszych mieszkańców do korzystania z tej, nie tylko ekologicznej, ale i ekonomicznej formy transportu, dlatego inwestujemy w infrastrukturę rowerową w mieście - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. - Powstają drogi dla rowerów (w planach mamy m.in. uruchomienie drogi rowerowej do Bierunia), bezpłatne stacje napraw (mamy ich obecnie 11), a w ubiegłym roku powstało także ponad 250 stanowisk dla rowerów w tyskich szkołach.

fot. Jarosław Stec / Nextbike Polska

Wypożyczalnie rowerów miejskich w Tychach:

  • Dworczec PKP,
  • stacja kolejowa Tychy Lodowisko,
  • Plac Baczyńskiego, 
  • Ośrodek Wypoczynkowy “Paprocany”.

Tyszanie przesiądźcie się na rowery! 

Z początkiem maja rusza też w Tychach kampania „Rowerowy Maj”. To projekt ogólnopolski, zainaugurowany w Gdańsku w 2014 roku. Czwarta edycja kampanii spotkała się z odzewem 21 miejscowości w całej Polsce, m.in.: Warszawy, Wrocławia, Krakowa. W Tychach wdrażana jest po raz pierwszy – pilotażowo – w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Jaroszowicach.

- Szacujemy, że w maju 512 pracowników i uczniów placówki, nie licząc rodziców odprowadzających dzieci do szkoły czy przedszkola może zmienić środek transportu na rower. Zachęcenie dzieci do jazdy rowerem oraz regularnego dojeżdżania nim do szkoły lub przedszkola jest głównym celem kampanii - mówi Katarzyna Palka, miejski koordynator kampanii „Rowerowy Maj” w Tychach. - Chcemy promować zdrowy styl życia i aktywność fizyczną, bo już minimalna dawka codziennego ruchu sprawia, że dzieci sprawniej myślą, są w lepszym nastroju i kondycji zdrowotnej, poprawia się też ich odporność na infekcje.

Projekt zorganizowany jest na zasadach rywalizacji. Zabawa trwa cały miesiąc (4-31 maja), a rywalizacja toczy się na poziomie indywidualnym i międzyklasowym (grupowym). Każdy uczeń lub przedszkolak, który przyjedzie do szkoły na rowerze, deskorolce, hulajnodze lub na rolkach otrzymuje punkt dokumentowany naklejkami – jeden w rywalizacji indywidualnej oraz jeden dla swojej klasy lub grupy. Zwycięzcy otrzymają nagrody w postaci akcesoriów przydatnych do jazdy na rowerze, wejściówkę do Parku Wodnego w Tychach dla siebie i opiekuna, a nawet rower.  

JAK WYPOŻYCZYĆ ROWER W KATOWICACH, GLIWICACH, Pszczynie i Tychach?

Samo wypożyczenie jest niezwykle łatwe. Wystarczy wpisać na terminalu przy stacji swój numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru. Można również skorzystać ze specjalnej bezpłatnej aplikacji Nextbike, która umożliwia wypożyczanie m.in. poprzez skanowanie kodu QR. Aby zwrócić rower, wystarczy wpiąć go w elektrozamek tej samej lub dowolnej innej stacji w tym samym mieście (Katowicach, Gliwicach, Tychach czy Pszczynie).

Czytaj więcej