Czytasz: Lekko zaniedbane i prawie nowoczesne?

Lekko zaniedbane i prawie nowoczesne?

Jak Katowice oceniane są przez obcokrajowców? Dziewięć pytań i oceny od jednego do sześciu. Sprawdź.

Obok siebie. Obcokrajowcy w Polsce

Portal internetowy Morizon.pl zajmujący się wyszukiwaniem nieruchomości przeprowadził badania wśród obcokrajowców mieszkających w Polsce. Cudzoziemcy ocenili życie w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Katowicach. Sprawdź, jak oceniają poszczególne miasta, a przede wszystkim stolicę naszego województwa. 

W badaniu wzięło udział 667 osób. Oceniali oni osiem miast w dziewięciu kategoriach, przyznając im punkty od 1 do 6. Według ankietowanych najbezpieczniejszym miastem jest Kraków - uzyskał aż 5 punktów. Dla obcokrajowców Łódź jest idealna dzięki niskim kosztom życia. Trójmiasto docenili za szybki rozwój i potencjał, Warszawę za estetykę. Poznań zdobył najwięcej puntów w kategorii ekologia, nowoczesność i przyjazne nastawienie. Dodatkowo wraz z Katowicami otrzymał miano najbardziej tolerancyjnego miasta. 

Katowice - szczegółowe wyniki

Obecnie, według badań portalu Morizon, w stolicy województwa śląskiego mieszka ok. 3 tysięcy obcokrajowców. Są to głównie Ukraińcy, Wietnamczycy, Rosjanie i Ormianie. Pojawiają się również Niemcy i Francuzi. Dlaczego wybrali Katowice? Dla prawie 42 proc. badanych powodem przyjazdu była praca. 21 proc. przyjechało tu ze względu na rodzinę, ok. 19 proc. ankietowanych trafiło do Miasta Muzyki na studia. Zagraniczni studenci uczą się głównie na Uniwersytecie Śląskiem i Ekonomicznym oraz Śląskim Uniwersytecie Medycznym. 

Połowa ankietowanych przyjechała tu zaledwie kilka miesięcy temu – ich opinia to dość świeże spojrzenie na miasto. Drugie tyle żyje w Katowicach przynajmniej kilka lat. Poznali miasto... i wszystkie jego zalety oraz wady. W ogólnym zestawieniu cudzoziemcy postrzegają Katowice jako zanieczyszczone, lekko zaniedbane i prawie nowoczesne miasto. Z drugiej strony ocenili je jako bezpieczne, tanie i rozwojowe miejsce. Według zagranicznych mieszkańców Katowice są również ciekawe oraz przyjazne. 

Katowickie wady

Co doskwiera obcokrajowcom? Smog i wielkość miasta. Uważają, że jest ono za małe. Co siódmy respondent (14%) uważa, że w mieście brakuje różnorodnych rozrywek. Taki sam procent ankietowanych miało problemy z porozumieniem się w codziennych sytuacjach. 

- Na co dzień czasami trudno jest mi się porozumieć po angielsku. Osobnym problemem jest podejście do obcokrajowców – pierwszy raz, gdy wybrałam się na Mariacką, zupełnie bez powodu zaatakowała mnie jedna z bawiących się dziewczyn. Innym razem ktoś spytał mojego chłopaka, gdzie ukrył bombę.

- Katowice to fajne miasto, ale życie obcokrajowca jest znacznie prostsze w Krakowie, gdzie więcej osób mówi po angielsku i łatwiej dostać pracę.

Oczywiście są też zalety. Cudzoziemcy docenili rozwój miasta i dobrą lokalizację oraz niewielkie odległości. Ponadto, 14 proc. zaznacza, że w Katowicach ponoszą niskie koszty utrzymania, a oferta kulturalna jest bardzo pogata.  

>> Zobacz odpowiedzi na poszczególne pytania <<

 Źródło: www.morizon.pl/blog

Czytaj więcej