Czytasz: Robert Konieczny nie zwalnia tempa. Czym znów zaskoczy?

Robert Konieczny nie zwalnia tempa. Czym znów zaskoczy?

Szykuje się do Biennale w Wenecji, projektuje osiedle w Warszawie i zbiera kolejne nagrody – w KWK Promes praca wre. A my pytamy o szczegóły Roberta Koniecznego.

Robert Konieczny, jeden z najlepszych architektów na świecie, znów został nominowany do prestiżowej nagrody. Jego Dom po Drodze jest kandydatem do nagrody German Design Award 2019, jednego z najbardziej uznanych konkursów wzornictwa na świecie. O to wyróżnienie zapytaliśmy Roberta Koniecznego.

- Budynku, znanego pod nazwą Dom po Drodze, nie promowaliśmy specjalnie poza Polską. Nie jest jeszcze znany jako By The Way House. Tym większa była radocha, kiedy w Majówkę sprawdziłem maila i zobaczyłem informację o tej nominacji. Nagroda jest ważna, ma swoją wieloletnią historię. Ale Dom po Drodze znalazł się też w finale The Plan Award, czyli konkursu włoskiego magazynu The Plan. Bardzo się cieszymy - powiedział nam Robert Konieczny

Powstanie osiedle w centrum Warszawy

Jednak na świętowanie w pracowni KWK Promes nie ma czasu. Architekt równolegle pracuje nad kilkoma projektami. Nam opowiedział, czym wkrótce zaskoczy.

- Robimy mieszkaniówkę w samym centrum Warszawy, przy Łazienkach. To są małe działki, więc projekt będzie się piął w górę. Mamy dobry pomysł na tę inwestycję – mówi Konieczny.

Prace nad warszawskim osiedlem trwają, a tymczasem katowiczanie wprowadzili się już do Unikato. To „czarno-biały jeżozwierz”, wielorodzinny budynek mieszkalny, zaprojektowany przez wybitnego architekta w samym sercu Katowic.

- Budynek jest już oddany do użytku. Teraz ostatnie szlify i wykończenia, bo jakość to podstawa. Na tygodniach będzie finalnie ukończony – tłumaczy Konieczny.

Gliwice i Katowice na ukończeniu. Projektują w Ostrawie

Końca dobiegają tez prace nad budynkiem Baildomb. To luksusowy apartamentowiec, który powstaje przy ulicy Złotej, w sąsiedztwie Parku Śląskiego. Osiedle mieszkaniowe powstaje też w Gliwicach. Leśna Ostropa to nowoczesny projekt, w którym domy jednorodzinne otoczone są lasem i polami.

Konieczny rozpoczął współpracę z Ostrawą. To w tym czeskim mieście będzie realizowany nowy projekt KWK Promes - Galeria Sztuki Współczesnej PLATO.  Muzeum powstanie w budynku starej rzeźni.

Konieczny wśród nawiększych na Biennale w Wenecji

A już 26 maja zostanie otwarta wystawa na Biennale Architektury w Wenecji. To najważniejsze wydarzenie architektoniczne na świecie odbywające się od 1978 co dwa lata. Na wystawie "Time Space Existence” w Palazzo Bembo, obok mostu Rialto, zobaczymy też projekty KWK Promes.

- Dostaliśmy zaproszenie w styczniu, które jednak umknęło w ogólnym zamieszaniu. Niedawno ponowili zaproszenie, a my właśnie przygotowujemy się do tej ważnej wystawy. Wybraliśmy pięć naszych projektów – mówi Konieczny.

Hasłem przewodnim wystawy jest zacieranie granic między architekturą a otoczeniem. - To architektura, która stapia się z otoczeniem i daje wiele możliwości jej użytkownikom. Człowiek jest najważniejszym elementem architektury, bo dla niego ona powstaje – dodaje architekt.

Wraz Robertem Koniecznym zostali zaproszeni najwięksi światowi architekci, m.in. Daniel Libeskind, Richard Meier, Peter Eisenman czy Kengo Kuma.

Czytaj więcej