Czytasz: Rewolucja komunikacyjna w Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii

Rewolucja komunikacyjna w Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii

Wspólny bilet, a do 16 roku życia młodzież podróżować będzie za darmo!

Zamiast kilku biletów jednorazowych - mieszkańcy metropolii od dziś mają jeden wspólny bilet. A dzieci i młodzież szkolna do 16. roku życia mogą jeździć komunikacją miejską za darmo. Zmienią się też ceny niektórych biletów.

O ile ujednolicenie systemów KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry już wcześniej funkcjonowało, o tyle wciąż różne bilety obowiązywały w KZK GOP i MZK Tychy.

 To już przeszłość.

 

- Od 1 stycznia nowe ceny wspólnych biletów KZK GOP - MZK Tychy oraz na wniosek Prezydent Rudy Śląskiej Pani Grażyny Dziedzic, bezpłatne przejazdy dzieci szkół podstawowych i gimnazjów na terenie całej metropolii. Wszyscy Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie byli na Tak – informował Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolii.

Ujednolicona taryfa, która weszła w życie, dotyczy biletów jednorazowych. Wspólne bilety okresowe (dobowe, tygodniowe, miesięczne kwartalne) zaczną obowiązywać od 1 kwietnia. Oznacza to, że np. bilet miesięczny KZK GOP nie będzie jeszcze uprawniał do podróżowania MZK Tychy. Jednak bilet jednorazowy już tak.

Za darmo jeździ młodzież

Prawo do bezpłatnych przejazdów dotyczy dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Chodzi zatem o osoby, które w danym roku będą kończyć 16 lat. W tym przypadku istotne będzie, w której części roku taka osoba się urodziła - ulga wówczas będzie przysługiwać do 30 września, albo do dnia urodzin.

Trzeba wyrobić kartę ŚKUP

Ulga ta będzie kodowana na karcie ŚKUP. Jeśli ktoś jej jeszcze nie posiada, do końca marca uprawnienie to będzie uznawane na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. Jest więc czas, aby na spokojnie kartę ŚKUP sobie wyrobić.

Od dziś obowiązywać będą nadal bilety 5-minutowe z MZK Tychy, bilety odległościowe na karcie ŚKUP, Taryfa Pomarańczowa w MZK Tychy.

Porozumienie dotyczące zintegrowanego systemu taryfowo - biletowego dotyczy KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy.

Czytaj więcej