Czytasz: Rekordowa frekwencja budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?

Rekordowa frekwencja budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?

Czwarta edycja katowickiego budżetu obywatelskiego to jeden wielki rekord. W tym roku odnotowano największą liczbę zgłoszonych zadań – 350, a także największą kwotę przeznaczoną do rozdysponowania przez mieszkańców – czyli 24,5 mln zł.

Tegoroczna edycja ma również rekordową pulę. Największą w Polsce – w przeliczeniu na mieszkańca, wśród miast wojewódzkich. Po zakończonym głosowaniu można mówić również o największej ilości zadań przeznaczonych do realizacji. Mieszkańcy wybrali 131 projektów lokalnych oraz osiem ogólnomiejskich.

Zwycięskim projektem spośród zadań ogólnomiejskich okazał się pomysł budowy sztucznego lodowiska w Murckach, który zebrał 14 490 głosów mieszkańców. Sam projekt kosztować będzie 1 545 000 złotych. 

W tym miejscu powstanie sztuczne lodowisko Fot. M. WInkler
W tym miejscu powstanie sztuczne lodowisko Fot. M. WInkler

- W tegorocznym głosowaniu na projektu do budżetu obywatelskiego odnotowaliśmy największą aktywność mieszkańców – zagłosowało 33 198 osób – co oznacza wzrost o 10,6% w stosunku do roku 2016 r. (zagłosowało wtedy 30 010 osób). Tym samym tegoroczna frekwencja wyniosła 13,6%, wobec 12,1% w zeszłym roku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Spośród wszystkich głosujących 57,18% stanowiły kobiety, a 42,82% mężczyźni.

Wyniki głosowania dostępne są na stronie www.BO.Katowice.eu. Do 6 października trwa etap zbierania uwag i propozycji zmian w procedurze Budżetu Obywatelskiego.

PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE - kto wygrał? 

Jak wynika z danych, najwięcej głosujących odnotowano w jednostce pomocniczej Ligota-Panewniki, gdzie zagłosowało 3563 osób, natomiast największą frekwencję w ujęciu procentowym zanotowano w Murcki, gdzie zagłosowało aż 35,70% uprawnionych mieszkańców. Oznacza to, że 5% (czyli 131 tys. zł) niewykorzystanych po głosowaniu w tym roku środków zasili przyszłoroczną pulę Murcek.

Wyniki głosowania na projekty do Budżetu Obywatelskiego Katowice 2018
Wyniki głosowania na projekty do Budżetu Obywatelskiego Katowice 2018

Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów uzyskał projekt budowy sztucznego lodowiska w Murckach.

- Drugie miejsce zajął wart 900 tys. zł projekt dot. zakupu średniego samochodu ratowniczego dla OSP Katowice Szopienice, który zebrał 7 994 głosy. Natomiast trzecie miejsce przypadło zadaniu o wartości 42 tys. zł, polegającemu na budowie sieci domków dla kotów wolnożyjących w dzielnicach Katowic, które zdobyło 6 346 głosów – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Lokalne inwestycje - wyniki 

Najwięcej głosów wśród projektów lokalnych, tj. takich, na które mogli głosować wyłącznie mieszkańcy danej dzielnicy, otrzymał projekt z Osiedla Tysiąclecia „Budowa miejsca wypoczynkowego i rekreacyjnego dla dzieci i dorosłych w rejonie budynku Tysiąclecia 47, Mieszka I 5, 7, 9 i 11 wraz z remontem i urządzeniem parkingu samochodowego oraz remontem drogi dojazdowej od strony ulicy Mieszka I”, który otrzymał 3 375 głosów. 7 spośród 139 zadań wybranych do realizacji określone zostało jako zadania dwuletnie, a więc już teraz można spodziewać się, że ich realizacja zostanie zakończona w roku 2019.

- Rowerzystów na pewno ucieszy fakt, że mieszkańcy zdecydowali o realizacji aż 11 nowych stacji wypożyczalni rowerów, które zostaną ulokowane w siedmiu dzielnicach Katowic – mówi prezydent Marcin Krupa. Nowe stacje powstaną w Śródmieściu, Brynowie (Część Wschodnia - Os. Zgrzebnioka), Osiedlu Witosa, Bogucicach, Janowie-Nikiszowcu, Kostuchnie oraz Podlesiu.

Rozrośnie się także o Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy. Sześć nowych kamer powstanie w Śródmieściu i Szopienicach-Burowcu. Osiedle Paderewskiego, wzbogaci się w Dolinie Trzech Stawów o dwa „kaczkomaty”, czyli drewniane budki z karmą dla ptactwa zimującego w okolicy doliny. Ich postawienie ma na celu uświadamianie mieszkańców, że dla zwierząt bardzo ważne jest to czym je karmimy. Koszt zadania to 6,5 tys. zł.

Pamiętali o kulturze

Organizacja kilku koncertów z pogranicza muzyki klasycznej, bluesa, jazzu, muzyki świata i muzyki filmowej, w wykonaniu muzyków m.in. Filharmonii Śląskiej, NOSPR-u i innych zaproponowanych przez miejskie instytucje kultury (np. IPiUM "Silesia", Katowice Miasto Ogrodów). To wszystko odbędzie się w sobotnie lub niedzielne popołudnia na scenie amfiteatru w Parku Zadole (w lipcu i sierpniu przyszłego roku), w ramach projektu Muzyka na Zadolu. Koszt zadania: 150 tys. zł.

Zadanie z zakresu szeroko rozumianej kultury wybrali m.in. mieszkańcy Osiedla Witosa. #LOOK! czyli Letni Osiedlowy Ośrodek Kultury wraz z festynem rodzinnym to cykl 18 kulturalnych imprez plenerowych, w tym festynu rodzinnego z wieloma atrakcjami dla wszystkich (koncerty, muzyka, dmuchane zjeżdżalnie, grill, zimne napoje). Koszt zadania: 354 210 zł.

źródło: http://www.bo.katowice.eu

Czytaj więcej