Czytasz: STOP reformie edukacji
02:05
Szykują się dwa referenda oświatowe. Jedno przygotowują partie opozycyjne. Drugie Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W samo południe w Warszawie ogłoszono zbiórkę podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji. Pół godziny później w Sosnowcu odbyła się konferencja regionalna z udziałem posłanki Beaty Małeckiej-Libery, przewodniczącej sosnowieckiego ZNP Iwony Załuckiej i Naczelnika Wydziału Edukacji Zbigniewa Byszewskiego poświęcona akcji referendalnej.

To właśnie w Sosnowcu rozpoczęła się akcja przeciwko reformie edukacji. 15 marca zorganizowaliśmy wojewódzką debatę samorządową. Zanim pani minister dokonała swojego objawienia w Toruniu w czerwcu. My chcieliśmy rozmawiać już wtedy. Był czas na to żeby rzetelnie przygotować się do tej reformy, bo nikt nie uważał że edukacji nie należy reformować Ale nie o taki kierunek nam wszystkim chodziło - mówiła Iwona Załucka, Prezes Zarząd Oddziału ZNP w Sosnowcu.

Beata Małecka-Libera zapowiedziała rozpoczęcie zbierania podpisów w województwie śląskim. To startuje w poniedziałek. Nad przebiegiem zbiórki co najmniej 500 tysięcy podpisów czuwać będą koordynatorzy okręgowi i regionalni składający się z członków komitetu referendalnego. W jego skład weszli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i partii Razem. Akcję wspiera Związek Nauczycielstwa Polskiego.

"Czy jest pani/pan przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku"

Od poniedziałku będą powołane oficjalnie miejsca, w których bedą zbieranie podpisy pod referendum. Poza punktami stałymi będą też mobilne, żeby zebrać jak najwięcej podpisów. To pytanie jest słowem kluczem. Będziemy do końca marca zbierać podpisy po to żeby sprawnie przeprowadzić referendum i powiedzieć stop reformie edukacji - zapowiedziała Beata Małecka-Libera.

Zdaniem Naczelnika sosnowieckiego Wydziału Edukacji rząd obarczył samorządy odpowiedzialnością za wdrożenie reformy, która zapomniała o dziecku. Jego zdaniem nieuniknione będą także zwolnienia nauczycieli.

Dla mnie jako pedagoga aktualnie pracującego w samorządzie najbardziej przerażajace jest to, że tak naprawdę zginęło dziecko w założeniach tej reformy - ocenił Zbigniew Byszewski.

STRAJK NAUCZYCIELI

Drugim, będzie referendum strajkowe organizowane przez ZNP w ramach toczącego się sporu zbiorowego.  ZNP zapewnia, że nie musi namawiać nauczycieli do wzięcia udziału w strajku. Motywują ich do tego założenia reformy oświaty. Referendum strajkowe obejmie wszystkich pracowników szkoły. Strajk generalny mógłby się odbyć już w marcu.

Oczywiście znamy wypowiedzi pani minister, która uważa, że referendum jest niepotrzebne, ponieważ ono odbyło się już w 2014 roku przy urnach wyborczych. Nie zgadzamy się z tym i mamy pełne prawo, żeby te referendum zaproponować - mówiła Iwona Załucka.

"LEPIEJ KUPIĆ TABLICE MULTIMEDIALNE DO SZKÓŁ"

W Bielsku-Białej minister Anna Zalewska odniosła się do pomysłu referendum.

Około 80% rodziców uważa, że referendum jest zbędnym wprowadzaniem chaosu. Prawo oświatowe jest gotowe. Trzeba było przestawić cały system. Są gotowe pieniądze. Samorządy już je otrzymały, na przygotowanie się do przyjęcia klas siódmych. 31 marca już będzie zbudowana sieć szkół. Przed nami budowanie szkoły na miarę XXI w. Każdego zachęcam, by był przy dzieciach, przy nauczycielach, żebyśmy razem tworzyli szkolną rzeczywistość - komentowała Anna Zalewska.

Zdaniem Anny Zalewskiej w 2015 roku odbyło się referendum i PiS zobowiązało się do realizowania jego programu. Minister zachęca posłów partii opozycyjnych do współpracy. Mogą odbyć specjalne szkolenie przygotowane przez Ministerstwo. Po nim, wzorem posłów PiS, mieliby w swoich biurach poselskich otworzyć punkty informacyjne.

Chciałoby się powiedzieć, zamiast sto milionów, które miałyby pójść na referendum, które realizuję, to może sto miionów na tablice multimedialne do szkół? - mówiła Anna Zalewska.

Posłanka Beata Małecka-Libera stwierdziała, że minister Zalewska potrafi ładnie i gładko mówić i realizować zlecone jej zadania. Jej zdaniem konieczna jest rozmowa z osobami, które jej reforma dotyka.

Zachęciłabym do pewnej refleksji i żeby częściej rozmawiać z otoczeniem, rodzicami, nauczycielami, bo to jest kopalnia wiedzy.

Czytaj więcej