Czytasz: Ratownik medyczny zaatakowany nożem

Ratownik medyczny zaatakowany nożem

Pijany pacjent zaatakował ratownika pogotowia ratunkowego w Lędzinach.

W poniedziałek 19 grudnia przed północą ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego zostali wezwani do Lędzin do młodego mężczyzny, który pod wpływem alkoholu dokonał samookaleczenia. W trakcie wizyty pijany pacjent zaatakował nożem jednego z ratowników. Na szczęście ten nie został zraniony. Napastnik w asyście policji trafił do Szpitala Specjalistycznego w Tychach.

To kolejny w ostatnim czasie atak na pracownika Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. W listopadzie w Katowicach w trakcie przekazywania do szpitala pacjent pod wpływem alkoholu i po zażyciu leków uderzył ratownika. W zeszłym roku mocno pobici zostali pracownicy WPR m. in. w Chorzowie i Zabrzu. Takich przypadków zdarza się  nawet kilkanaście w roku.

Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach przypomina, że zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym ratownik w trakcie pracy jest funkcjonariuszem publicznym i korzysta z takiej samej ochrony prawnej.

- Atak na ratownika jest zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Z kolei znieważenie ratownika może się skończyć karą rocznego więzienia - mówi Artur Borowicz.

Czytaj więcej