Czytasz: Ptasia grypa na Opolszczyźnie

Ptasia grypa na Opolszczyźnie

Wirus ptasiej grypy podtypu H5N8 pojawił się na Opolszczyźnie. Zaatakował w gminie Cisek

Służby weterynaryjnie muszą uśpić i zutylizować 228 sztuk drobiu w woj. opolskim. Powod? Ptasia grypa podtypu H5N8, która zaatakowała jedno z tamtejszych gospodarstw w miejscowości Przewóz, w gminie Cisek, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. 

Obecność wirusa ptasiej grypy na Opolszczyźnie potwierdziły wyniki badań otrzymane 3 stycznia br. przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. To 23. ognisko tej choroby w kraju.

Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Ze względu na to, że wirus należy do grupy wirusów H5Nx i jest genetycznie spokrewniony z wirusami H5N1 i H5N6, które były przyczyną zachorowań u ludzi, nie można wykluczyć możliwości zakażenia człowieka również i tym wirusem - możemy przeczytać w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego.

W Chinach w Pekinie i Szanghaju właśnie zachorowały dwie kolejne osoby. Jeden z mężczyzn zmarł w ciągu tygodnia od postawienia diagnozy. Drugi jest hospitalizowany, a jego stan lekarze określają jako stabilny.

Nietypowy przypadek zarażenia się człowieka wirusem ptasiej grypy odnotowano też w ostatnich dniach grudnia w Nowym Jorku. Stosunkowo łagodnym podtypem H7N2 zaraził się weterynarz, który badał chore... koty. Wcześniej zakażenie tym wirusem stwierdzono w okolicach Nowego Jorku u ponad 100 kotów.

Generalnie jednak narażone na zakażenie są głównie osoby mające bezpośredni kontakt z ptactwem i produktami pochodzącymi od ptactwa (np. myśliwi, rolnicy, lekarze weterynarii, pracownicy farm, miejsc uboju i obróbki mięsa drobiowego). Powinni zachować szczególną ostrożność (zgodnie z zaleceniami dotyczącymi grypy ptaków typu A/H5N1) i stosować właściwe środki ochrony osobistej, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony układu oddechowego.

OBJAWY PTASIEJ GRYPY U DROBIU?

Główne objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu to:

depresja,
brak apetytu,
gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj,
objawy nerwowe,
zasinienie i obrzęk grzebienia i korali,
silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie,
trudności z oddychaniem,
biegunka.

Padnięcia mogą być nagłe, bez widocznych objawów sygnalizujących zakażenie. Śmiertelność może dochodzić do 100%.

Główne objawy grypy o niskiej zjadliwości u ptaków: (raczej łagodne) ze strony układu oddechowego, depresja, biegunka, zmniejszona produkcja jaj u niosek aż do zaniku, osłabienie, stroszenie piór i gorączka.

OBJAWY PTASIEJ GRYPY U LUDZI

Ptasia grypa u ludzi wywołuje objawy podobne do tych spowodowanych zwykłą grypą:

gorączka
kaszel
ból gardła
bóle mięśni, stawów
zapalenie spojówek
w ciężkich przypadkach może także powodować problemy z oddychaniem oraz prowadzić do zapalenia płuc.

Ptasia grypa znana jest od 1901 r. Po raz pierwszy odkryta i opisana została we Włoszech. W 1955 r. zidentyfikowano wywołujący ją patogen.

Czytaj więcej