Czytasz: Radni chcą, by ich mieszkańcy dalej mogli palić mułem

Radni chcą, by ich mieszkańcy dalej mogli palić mułem

"Przed wprowadzeniem zakazu palenia mułem, trzeba było wprowadzić zakaz jego sprzedaży".

Pszczyńscy radni podjęli uchwałę intencyjną, w której apelują do Sejmiku Województwa Śląskiego o przesunięcie wejścia w życie zakazu stosowania najgorszej jakości paliw na 31 marca 2018 r.

Uchwałę podjęli świadomie

Oznacza to, że radni chcą, by mieszkańcy gminy podczas zbliżającego się okresu grzewczego, dalej mogli palić mułem. Leszek Szczotka, przewodniczący rady miejskiej w Pszczynie mówi, że jego koledzy uchwałę podjęli świadomie.

- To odpowiedź na liczne prośby mieszkańców, którzy jeszcze w miesiącach zimowych zakupili opał na kolejny sezon grzewczy – mówi Szczotka.

Radny tłumaczy, że Pszczyna jest gminą wiejską, dominują tu domki jednorodzinne i ich najubożsi mieszkańcy zaopatrzyli się już w zapasy opału na nowy sezon grzewczy.

- Uważam, że przed wprowadzeniem zakazu palenia mułem, trzeba było wprowadzić zakaz jego sprzedaży - mówi Szczotka. - Gdyby mułu kupić nie było można, problem byłby rozwiązany - dodaje.

Znów będą palić śmieci

Radny obawia się, że wprowadzenie zakazu opału najtańszym paliwem będzie skutkować tym, że ludzie znów zaczną palić w piecach śmieci. Zapytany jednak o pomysł dofinansowania do lepszej jakości paliwa grzewczego najuboższym mieszkańcom, przyznaje, że o takim rozwiązaniu radni nie myśleli.

Najpierw trzeba wymienić kotły

Szczotka podkreśla ponadto, że spora część mieszkańców gminy ma wciąż stare kotły, w których nie da się palić lepszej jakości paliwem.

Przypomnijmy: 23 marca na sesji rady miejskiej w Pszczynie przyjęty został Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Pszczyna na lata 2017-2022. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, celem programu jest „systemowe zaplanowanie i zrealizowanie działań prowadzących do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery na obszarze gminy z indywidualnych źródeł ciepła".

Wcześnie chęć zamontowania kotłów gazowych w swoich domach wyraziło 519 właścicieli nieruchomości, 898 chciało wymiany kotłów węglowych na te klasy piątej, a 511 termomodernizacji swoich domów, którą zwiększono zresztą do liczby 1 356.

Dwa miesiące później Ci sami radni stwierdzili, że ich mieszkańcy mogą dalej palić w piecach mułem. Jak jednak twierdzi Szczotka, podjęta przez nich uchwała nic nie zmieni.

- Ona tak naprawdę niczym nie skutkuje, to tylko uchwała intencyjna - mówi.

Pomysłowi radnych burmistrz mówi nie

Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol mówi, że z uchwałą rady miejskiej się nie utożsamia.

- Moje działania związane są tylko i wyłącznie z ograniczeniem niskiej emisji - zaznacza.

Skrobol dodaje, że rozumie przesłanki radnych i fakt, że mnóstwo osób zakupiło już opał na nowy okres grzewczy, ale jak podkreśla - uchwała sejmiku jest wiążąca dla wszystkich.

Nomen omen, pszczyńscy radni podjęli wczoraj uchwałę o sfinansowaniu dopłat do wymiany kotłów, termomodernizacji budynków i modernizacji źródeł ciepła.

- Będę robił wszystko, żeby powietrze w gminie było czyste – sumuje burmistrz.

Czytaj więcej