Czytasz: Rynek w Sosnowcu. Tego jeszcze nie było!

Rynek w Sosnowcu. Tego jeszcze nie było!

Słynny śpiewak z Patelni przeniesie się pod sosnowiecki dworzec. Stąd zniknie parking, pojawi się ogródek z parasolkami. Marzenia? Wcale nie. Władze miasta pokazały zwycięską koncepcję przebudowy centrum miasta.

Gdzie jest sosnowiecki rynek? - Ulicę Rynek mamy na Modrzejowie - śmieje się Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Wzrusza ramionami. - Każdy wie jak wygląda nasze centrum miasta. Nie jest ani ładne ani funkcjonalne - przyznaje. I nie ukrywa, że Sosnowiec to miasto robotnicze. - W latach 70. gdy przez centrum przeprowadzono drogę, każdy myślał o tym, by szybko dojechać do celu. Nikt nie zastanawiał się nad tym, żeby zostawić stojące na trasie nowego traktu piękne kamienice - mówi prezydent.

Koniec tego! Będziemy mieli rynek w Sosnowcu

Teraz ma się to zmienić. Sosnowieckie władze miasta podjęły decyzję o gruntownej przebudowie centrum. Konkretnie rzecz ujmując - Patelni i terenów z drugiej strony ulicy 1 Maja – pod głównym dworcem kolejowym. Wygospodarowały na to 4 mln zł i ogłosiły konkurs dla architektów. - Zaprojektować mieli tę przestrzeń od początku – zaznacza Chęciński. We wtorek ogłoszono zwycięzców konkursu.

Kiepura zmieni lokalizację

Spod dworca znika parking, pojawia się za to przestrzeń do spaceru i odpoczynku. Latem mogą stanąć tu plenerowe kawiarnie, zimą lodowisko. Zmieni się też Patelnia. A konkretnie zniknie z niej słynny pomnik Jana Kiepury. Według zwycięskiej koncepcji nowe miejsca śpiewać znajdzie w okolicy dworca. Słowem; centrum zmieni się nie do poznania.

Przebudowa centrum Sosnowca - zobacz wizualizacje:

W centrum wyrósł las

We wtorek sosnowieckie władze miasta poza zwycięską koncepcją katowickiej pracowni architektonicznej Amaya, pokazały też te, które zajęły drugie i trzecie miejsce. Uwagę przykuły zwłaszcza rozwiązania zaprezentowane w tej ostatniej koncepcji. Tereny pod dworcem i Patelnia dosłownie zakwitły. Pojawiły się sporej wielkości sosny i trawa zamiast betonu. - Chodziło nam jednak o to, by nowe centrum było funkcjonalne, dlatego zwyciężyła inna koncepcja – podkreślali przedstawiciele komisji konkursowej. Zaznaczali, że teraz rozpocznie się etap prawdziwego projektowania. Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie rozpocznie się budowa nowego rynku w Sosnowcu.

Czytaj więcej