Czytasz: Manifestacja na rynku: wielki chichot

Manifestacja na rynku: wielki chichot

- Władza boi się ośmieszenia – przekonywał podczas wtorkowej manifestacji Borys Budka, wiceprzewodniczący PO. - Śmiejmy się z niej – apelował.

KOD, PO, Nowoczesna, Zieloni, śląskie feministki i kilkuset mieszkańców. Taka grupa oponentów rządu Beaty Szydło zebrała się we wtorek tuż po godz. 17 na placu przed Teatrem Śląskim. - Ja już nie walczę za siebie, dla młodych tu przyszłam – mówiła 69-letnia pani Elżbieta. Wzięła ze sobą polską flagę. Jej koleżanka powiewała mniejszą, flagą KOD-u.

Śmiejmy się z władzy!

Na manifestację w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, z Warszawy do Katowic przyjechał Borys Budka, wiceprzewodniczący PO. - My się władzy nie boimy, za to ona boi się ośmieszenia - mówił do protestujących. - Mamy Misiewiczów, Pisiewiczów i Piotrowiczów. Komunę też obalono śmiechem. Śmiejmy się z PIS-u – apelował, na co zebrani rynku szybko zareagowali. Były śmiechy z władzy i gwizdy dezaprobaty.

Kaczyński Śpi

Na scenie nie zabrakło też przedstawicieli KOD-u, głównego organizatora wtorkowych manifestacji. Jarosław Marciniak, działacz komitet zaznaczał, że data 13 grudnia nie jest przypadkowa. - W 1981 roku rozpoczęły się takie wydarzenia, które zapisały się w historii Polski przelaniem krwi – mówił. Dodawał: - Dzisiejsza władza ma podobne zapędy. Józef Pinior siedzi w więzieniu, Stanisław Piotrowicz oskarża ludzi, a Jarosław Kaczyński śpi do południa - mówił.

Dymisja Szydło, odblokowanie Trybunału

- Miałam 16 lat, gdy ogłoszono stan wojenny. Moja mama obchodziła tego dnia imieniny, pamiętam, że nikt nie przyszedł – wspominała ze sceny Małgorzata Tkacz-Janik, śląska feministka i działaczka Partii Zieloni. - Zapalmy świece dziś w oknach na znak zjednoczenia z wszystkimi, którzy myślą tak jak my – apelowali organizatorzy protestu. Przypominali swoje postulaty. - Żądamy dymisji premier Beaty Szydło, odblokowania Trybunału Konstytucyjny, rezygnacji z ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej i likwidacji gimnazjów – wyliczali.

Czytaj więcej