Czytasz: Prognoza pogody na 5 i 6 listopada

Prognoza pogody na 5 i 6 listopada

Ładna niedziela, a jaki poniedziałek?

Jak podaje IMGW, Europa wschodnia i zachodnia część kontynentu znajdują się pod wpływem wyżów z centrami nad Zatoką Biskajską oraz zachodnią Rosją. Nad pozostałą częścią kontynentu pogodę kształtują niże z ośrodkami nad Morzem Liguryjskim, Skandynawią i Morzem Norweskim. Polska jest na skraju niżu z ośrodkiem nad Skandynawią, po południu na zachodzie kraju zaznaczać się zacznie wpływ chłodnego frontu atmosferycznego. Przeważający obszar kraju będzie w ciepłej masie powietrza polarnego morskiego, jedynie po południu nad krańce zachodnie napływać zacznie chłodniejsza masa powietrza.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 999 hPa i nieznacznie spadnie.

Pogoda 5 listopada

W niedzielę zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane. Po południu na północnym zachodzie oraz na zachodzie wzrost zachmurzenia do dużego i opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9 st.C na północnym wschodzie do 12 st.C w centrum i 15 st.C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu i południowym wschodzie miejscami w porywach do 55 km/h, południowy, na zachodzie skręcający na zachodni. Na krańcach południowych, zwłaszcza w rejonach podgórskich, wiatr dość silny, miejscami silny (do 45 km/h), w porywach do 75 km/h, południowy. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 85 km/h, wysoko w Karpatach do 110 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko na wschodzie oraz na południowym wschodzie miejscami zachmurzenie małe. W zachodniej połowie kraju okresami deszcz. Na południowym zachodzie opady okresami o natężeniu umiarkowanym, w rejonie Sudetów prognozowana wysokość opadów do 15 mm. W Sudetach nad ranem opady śniegu. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 4 st.C do 8 st.C, ale w rejonach podgórskich Karpat, w zasięgu oddziaływania wiatru fenowego lokalnie 9 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu miejscami porywisty, południowy i południowo-wschodni, w zachodniej połowie kraju skręcający na zachodni i północno-zachodni. W rejonach podgórskich Karpat oraz lokalnie na południu Opolszczyzny wiatr południowy, dość silny i silny (do 45 km/h), w porywach do 75 km/h. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 110 km/h.

Pogoda 6 listopada

W poniedziałek na wschodzie i południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu, w Sudetach opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 6 cm. Temperatura maksymalna na zachodzie od 7 st.C do 10 st.C, na wschodzie od 9 st.C do 12 st.C i do 13 st.C na południowym wschodzie. W rejonach podgórskich od 4 st.C do 8 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków zachodnich i północnych, jedynie przed południem na wschodzie południowych.

W Warszawie w niedzielę zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 12 st.C. Wiatr słaby, południowy i południowo-wschodni. W nocy zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura minimalna 5 st.C. Wiatr słaby, południowo-wschodni i południowy.

W poniedziałek w stolicy zachmurzenie umiarkowane, po południu wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna 12 st.C. Wiatr słaby, południowo-zachodni, po południu skręcający na zachodni i północno-zachodni. (PAP)

Czytaj więcej