Czytasz: Profesor Chorąży z Orderem Orła Białego

Profesor Chorąży z Orderem Orła Białego

To najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie trafiło w ręce kierownika Zakładu Biologii Nowotworów w gliwickim Centrum Onkologii.

Prof. Mieczysław Tomaszewski, prof. Mieczysław Chorąży, Jan Krzysztof Kelus, Adam Bujak i Zofia Teliga-Mertens otrzymali w środę Ordery Orła Białego. Dla ojczyzny poświęcili całe życie - mówił prezydent Andrzej Duda o odznaczonych podczas uroczystości na Zamku Królewskim.

Prezydent zaznaczył, że Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie, starsze niż Konstytucja 3 maja, której 226. rocznicę uchwalenia obchodzimy w tym roku.

Za zasługi dla rozwoju polskiej medycyny

Prof. Mieczysław Chorąży został odznaczony Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, za osiągnięcia w pracy badawczej". Order dla prof. Mieczysława Chorążego to wyraz uznania za walkę o ludzkie życie, wkład w naukę i za służbę, rozsławianie Polski i polskiej nauki na świecie. Jak dodał, mozolna praca lekarza i naukowca, pionierskie badania prof. Chorążego to "dziesiątki tysięcy przedłużonych, uratowanych ludzkich istnień". Podkreślił, że onkolog wychował pokolenia młodych lekarzy i naukowców, a pracując za granicą rozsławiał Rzeczpospolitą i polska naukę. Prezydent zwrócił uwagę, że prof. Chorąży był za młodu żołnierzem AK i walczył w powstaniu warszawskim.

Mieczysław Chorąży jest lekarzem, onkologiem, wieloletnim kierownikiem Zakładu Biologii Nowotworów w Centrum Onkologii w Gliwicach.

Dla najwybitniejszych polaków

W uroczystości w Warszawie w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja wzięli udział m.in. premier Beata Szydło z przedstawicielami Rady Ministrów, marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, prezes TK Julia Przyłębska. Prezydentowi towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Przyznaje go prezydent RP. Order noszony jest na wstędze błękitnej przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę Orderu, niegdyś haftowaną, nosi się na lewej piersi.

Zdjęcie główne pochodzi ze strony http://ptbioch.edu.pl/.

Czytaj więcej