Czytasz: Prof. Zembala walczy o dodatkowy wolny dzień. Który?

Prof. Zembala walczy o dodatkowy wolny dzień. Który?

W polskim kalendarzu jest ich już 13. Ale w europejskim jest więcej. Prof. Marian Zembala walczy byśmy w Wielki Piątek nie musieli iść do pracy.

Które nacje mają wówczas wolne? Do pracy w dzień śmierci Chrystusa na krzyżu – tzw. Wielki Piątek – nie idą m.in. na Słowacji, w Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Austrii, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Islandii, Bułgarii, Serbii, Macedonii, Cyprze, Estonii, Łotwie, Malcie i – od 2016 roku – w Czechach. Te państwa w swojej interpelacji poselskiej wyliczył zresztą prof. Marian Zembala, poseł Platformy Obywatelskiej.

„Jesteśmy krajem katolickim”

Prof. Zembala postuluje, by w Polsce w Wielki Piątek też nie musieć iść do pracy. Jak pisze portal Business Insider Polska, w piśmie złożonym w kancelarii premiera, znany kardiochirurg, odwołuje się m.in. do faktu, że jesteśmy krajem katolickim.

„(...) Wielki Piątek jest dniem, w którym przynajmniej ludzie wierzący w Jezusa Chrystusa są w stanie spojrzeć razem i dogadywać się – pięknym tego przykładem jest tzw. porozumienie wielkopiątkowe przyjęte 10 kwietnia 1998 r., które zakończyło 30-letni konflikt zbrojny w Irlandii Północnej. To porozumienie zawarte prawie 20 lat temu powstrzymało przemoc i przełamało przekonanie o nieuchronności i nierozerwalności konfliktu.” - napisał w interpelacji profesor Marian Zembala.

Co na to Polacy? Polacy są za!

Skutek? Jak donosi Business Insider Polska, póki co żaden. Kancelaria premiera nie odniosła się jeszcze do pisma posła ze Śląska. Polacy są jednak za. Zgodnie z sondażem sondaż, który w 2009 roku GfK przygotował na zlecenie „Rzeczpospolitej" wolny Wielki Piątek widziałoby 57 proc. badanych. Na te badania powołuje się zresztą kardiochirurg.

Byłby to 14. dzień ustawowo wolny od pracy w naszym kraju. Co ciekawe, od 2017 roku wolne mają w Wielki Piątek na przykład na Kubie.

Czytaj więcej