Czytasz: Proces ws. „urodzin Hitlera” dopiero w wakacje

Proces ws. „urodzin Hitlera” dopiero w wakacje

Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim wyznaczył termin pierwszej rozprawy.

W styczniu Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do sądu w Wodzisławiu Śląskim akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom. W czwartek w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu na posiedzeniu organizacyjnym zdecydowano o rozpoczęciu procesu. Na sali pojawili się prokurator oraz obrońcy oskarżonych. Sąd zdecydował, że proces rozpocznie się 1 lipca.  

 

Prokuratura zarzuca sześciu osobom propagowanie nazistowskiego ustroju państwa. W ramach prowadzonego śledztwa oskarżony i skazany został już Adam B. Mateusz S. stanie przed sądem wraz z pięcioma członkami stowarzyszenia “Duma i nowoczesność”. 

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach rozpoczęła śledztwo po reportażu “Superwizjera” wyemitowanego rok temu w stacji TVN. Na nagraniach pokazano “uroczystości” urodzin Adolfa Hitlera z maja 2017. r. W czasie śledztwa przesłuchano prawie 60 osób i zebrano opinie kilkunastu biegłych. Wszystkich uczestników “obchodów urodzin” zatrzymano na polecenie prokuratury. W domach zatrzymanych znaleziono odznaki, flagi, naszywki i publikacje nazistowskie.

Wszystkim oskarżonym grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Jednak Mateusz S., główny organizator uroczystosci w lasach pod Wodzisławiem może spędzić w więzeniu aż 8 lat. Prokuratura zarzuca mu nie tylko przygotowania, kolportaż plakatu będącego zaproszeniem na spotkanie. Zarzuty uzupełniono o jego aktywność w latach 2016-2017. To m.in. wznoszenie nazistowskich gestów w trakcie Festiwalu Orle Gniazdo, na koncercie w Rybniku oraz nielegalne posiadanie broni i amunicji.

Czytaj więcej