Czytasz: „Prezydent dostał zadanie”

„Prezydent dostał zadanie”

03:08
Zdaniem byłej posłanki PiS weto prezydenta nie zaskoczyło Jarosława Kaczyńskiego. To jego scenariusz!

Elżbieta Jakubiak była szefową gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ministrem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Z PiS-u została wyrzucona w listopadzie 2010 roku za „działanie na szkodę partii”. Dołączyła do utworzonego wtedy klubu Polska Jest Najważniejsza. Po rozwiązaniu formacji wstąpiła do Polski Razem. Jej zdaniem wszystko co dzieje się w PiS jest kontrolowane przez Jarosława Kaczyńskiego… także „zaskakujące” weto prezydenta.

- Nie widzę odosobnienia prezydenta. Widzę, że prezydent dostał zadanie - mówi Elżbieta Jakubiak

Zdaniem byłej bliskiej współpracownicy braci Kaczyńskich nie ma mowy o zaskoczeniu zapowiedzią weta. Realizowany jest plan prezesa PiS. Postulaty przedstawione przez jego ugrupowanie spotkały się z dużym sprzeciwem społecznym. Lider PiS tego nie lekceważy. Dlatego wprowadzić ma je prezydent w swoich projektach. Te oficjalnie będą konsultowane ze środowiskami niezwiązanymi z koalicją rządzącą.

- One będą musiały współpracować z prezydentem. (…) Do prezydenta trzeba przyjść na spotkanie - mówi była posłanka

Jak mówi Elżbieta Jakubiak sytuacja w Polsce wymusiła niejako to weto. Na kim? Na Jarosławie Kaczyńskim! To on stoi za decyzją prezydenta Andrzeja Dudy. Co go skłoniło do takiego rozwiązania?

Była posłanka PiS wspomina trzy. Pierwsze, to zjednoczenie obozu rozdrobnionej i skłóconej opozycji. Drugim jest włączenie się do protestów ludzi młodych. Trzecim jest stawianie warunków przez formację Pawła Kukiza. Prezes nie chce iść z nimi na układ, więc negocjacje przeprowadzi Andrzej Duda.

- Jarosław Kaczyński zwraca uwagę na protesty społeczne. Dla niego to jest taki barometr nastrojów - podkreśla Elżbieta Jakubiak - zdolność wyprowadzenia na ulicę których kilku kilkunastu, kilkudziesięciu obywateli, musi dochodzić do świadomości polityka rządzącego krajem - dodaje

Rozmowy z Kukizem

Elżbieta Jakubiak wskazuje na moment, w którym Andrzej Duda postawił warunki przyjęcia ustawy o Sądzie Najwyższym. Jej zdaniem to wymusiło rozmowy z klubem Pawła Kukiza.

- [Kukiz15] w tej chwili byłby w stanie postawić żądanie wejścia do koalicji. Jarosław Kaczyński ma złe doświadczenia rządów zupełnie koalicyjnych; taką koalicję będzie mógł zawrzeć po wyborach jeśli zabraknie głosów do zmiany Konstytucji.

Czytaj więcej