Czytasz: Prezydent mógł się poczuć jak u siebie

Prezydent mógł się poczuć jak u siebie

"Brawo! Dziękujemy! Kochamy Pana!"

Udana wizyta prezydenta w Piekarach Śląskich

Prezydent Andrzej Duda może zaliczyć wizytę w Piekarach Śląskich do udanych. Nawet bardzo. Był witany brawami i brawami żegnany. Ci mieszkańcy, którzy na spotkanie z prezydentem zdecydowali się przyjść, nie kryli swojej sympatii. Wokół prezydenta zgromadzili się lokalni posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawiciele piekarskiego samorządu z prezydent Sławą Umińską-Duraj

Kopiec Wyzwolenia

Pierwszą wizytę w mieście prezydent rozpoczął od złożenia kwiatów przed Kopcem Wyzwolenia i na pewno nie był to przypadkowy punkt programu. Kopiec usypano dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. Ten symbol walki o polskość i pamiątka walk powstańców śląskich nadała bardzo konkretny wydźwięk w śląsko-polskiej dyskusji o tożsamości regionu.

Poza złożeniem kwiatów, przed kopcem, najwięcej czasu poświęcił uczniom Zespołu Szkół Katolickich w Piekarach Śląskich. Uczniowie chcieli wiedzieć jaki jest ulubiony sport i jaki przedmiot w szkole prezydent lubił najbardziej.

Pan prezydent powiedział, że bardzo lubi jeździć na nartach. W młodości grał w piłkę nożną, a ulubionym przedmiotem była… historia - mówi nam Magdalena Ślęzak, nauczycielka piekarskiego ZSK.

 

W Parku Wolności poważniej

W Parku Wolności radośnie grała orkiestra górnicza. Mieszkańcy Piekar, zarówno ci młodsi, jak i starsi, bardzo entuzjastycznie przywitali prezydenta Andrzeja Dudę. A pani prezydent Sława Umińska-Duraj nie szczędziła komplementów.

Jest pan pierwszym prezydentem RP, który odwiedza miasto i chce spotkać się z mieszkańcami. Pan Andrzej Duda objął honorowym patronatem 80. rocznicę usypania Kopca Wyzwolenia i 70. rocznicę nadania praw miejskich. Piekary Śląskie, to miasto z ogromnym potencjałem. Zapraszamy częściej.

Andrzej Duda przyznał, że w Piekarach był po raz pierwszy. To, co miało symboliczny wymiar przed kopcem, w parku wybrzmiało dosłownie. Prezydent podkreślił integralność tradycji śląskiej i polskiej oraz śląsko-polskiej historii.

Piekary mają magiczną moc takiego promieniowania. Na Śląsk i na całą Polskę. To miasto było zdobywane przez powstańców po to, by ostatecznie w sposób zdecydowany od 1922 roku, nie tylko w znaczeniu serca i ducha, ale także administracyjnie stać się częścią Polski.

W późniejszej części swojego wystąpienia prezydent zareklamował pakiet ustaw socjalnych uchwalonych przez PiS i podpisanych przez niego. Podziękował władzom miasta za skuteczne przyznawanie świadczeń z programu 500+. Zapowiedział również realizację Mieszkanie+ w tym mieście. Pochwalił rząd za obniżenie wieku emerytalnego i zapowiedział przyjazd w 2017 roku na obchody rocznicowe nadania praw miejskich.

 

Czytaj więcej