Czytasz: Premierowy pokaz filmu „Więzy krwi”

Premierowy pokaz filmu „Więzy krwi”

W 70 . rocznicę tragicznej śmierci Henryka Flamego ps. „Bartek“.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na premierowy pokaz filmu IPN pt. „Więzy krwi” w reż. Dariusza Walusiaka, który odbędzie się w Miejskim Domu Kultury  (Kino Świt) w Czechowicach-Dziedzicach 1 grudnia 2017 r., o godz. 18.00, przy ul. Niepodległości 42. Po pokazie zaplanowano dyskusję z udziałem: Prezesa IPN dr. Jarosława Szarka oraz Dariusza Walusiaka, twórcy filmu. Wydarzenie odbędzie się w 70. rocznicę tragicznej śmierci Henryka Flamego ps. „Bartek“, który 1 grudnia 1947 r. został zastrzelony przez milicjanta Rudolfa Dadaka w Zabrzegu.

„Więzy krwi” to najnowszy film dokumentalny Dariusza Walusiaka. Jest to opowieść o heroicznej walce i tragicznym losie żołnierzy ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”.

20 lat temu po raz pierwszy zetknąłem się z partyzantami walczącymi z komunistycznym reżimem na terenie Śląska Cieszyńskiego. Poznałem wówczas Antoniego Bieguna „Sztubaka” dowódcę największego oddziału zgrupowania „Bartka”. Wtedy też usłyszałem o podstępnym wymordowaniu ponad 100 żołnierzy NSZ. Teraz po latach kiedy dysponujemy dokumentami UB i wydobywamy z ziemi szczątki pomordowanych żołnierzy, powróciłem do tematu. Przekonałem się, że nadal wielu ludzi stara się usilnie odnaleźć swoich krewnych, których zupełnie nie znali. To właśnie więzy krwi nie pozwalają im o nich zapomnieć – przyznaje autor dokumentu Dariusz Walusiak.

W filmie wykorzystano unikalne zdjęcia z pierwszej ekshumacji żołnierzy „Bartka” z listopada 2013 r., podczas której w pobliżu szczytu Błatniej w Beskidzie Śląskim odnaleziono szczątki plutonowego Edwarda Biesoka „Edka”. W trakcie realizacji autor dokumentu spotkał się z dwoma ostatnimi żyjącymi żołnierzami „Bartka”. Rozmawiał ze Stanisławem Jankowskim publicystą, który jako jeden z pierwszych po zapoznaniu się z dokumentami UB pisał o wymordowaniu partyzantów NSZ. Byli młodzi. Nie pogodzili się z komunistycznym bezprawiem. Poszli w góry, by z bronią w ręku walczyć o wolną Polskę.  Za miłość do ojczyzny Żołnierze „Bartka” płacili swoją krwią .

Dokument został przygotowany przez DAW PRODUCTION i Instytut Pamięci Narodowej.

  • Kierownik produkcji: Beata Popławska-Walusiak.
  • Montaż: Marcin Dulemba.
  • Zdjęcia: Michał Bożek, Adam Szklarek.
  • Zdjęcia archiwalne: Roman Piotrowski, Dariusz Walusiak.
  • Udźwiękowienie: Aleksander Wilk.
  • Scenariusz i reżyseria: Dariusz Walusiak.

Fot. A. Kasprzykowskiego z ekshumacji szczątków plutonowego Edwarda Biesoka „Edka”.

Czytaj więcej