Czytasz: Poświęcił się, chcąc ratować innych. Premier Morawiecki przyznał rentę rodzinie Bartosza Niedzielskiego

Poświęcił się, chcąc ratować innych. Premier Morawiecki przyznał rentę rodzinie Bartosza Niedzielskiego

Bartosz Niedzielski chcąc ratować innych, poświęcił swoje życie. 36-latek jest piątą ofiarą śmiertelną zamachu w Strasburgu.

Przypomnijmy, pochodzący z Katowic 36-letni Bartosz zmarł w niedzielę ok. 18:00 w szpitalu. Informację podał na portalu społecznościowym jego brat. Bartosz Pedro Orent-Niedzielski jest piątą ofiarą zamachu terrorystycznego w Strasburgu.

Jego śmierć potwierdziła prokuratura w Paryżu. Agencja AFP poinformowała, że zmarły to 36-letni mieszkaniec Strasburga pochodzący z Katowic. Jak podaje AFP, w chwili zamachu Polak znajdował się przed barem Les Savons d’Helene wraz z 28-letnim włoskim dziennikarzem Antonio Megalizzim i innymi przyjaciółmi. Wspólnie interweniowali, żeby uniemożliwić zamachowcowi wejście do baru. Megalizzi zmarł w piątek w wyniku odniesionych ran. Niedzielski w niedzielę wieczorem. 

Śmierć 36-latka wywołała spore poruszenie wśród Europejczyków, polityków, dyplomatów i dziennikarzy. Komentarze na temat bohaterskiego zachowania Niedzielskiego płyną z wielu stron. 

Mateusz Morawiecki przyznał rentę rodzinie Bartosza Niedzielskiego

Głos w dyskusji zabrał także Premier Mateusz Morawiecki.

– Bohaterska postawa Bartosza Niedzielskiego przyczyniła się do powstrzymania mordercy w Strasbourgu. Polak zapłacił życiem, żeby żyć mogli inni. Podjąłem decyzję o przyznaniu specjalnej renty rodzinie Pana Bartosza. Niech spoczywa w pokoju. – napisał w poniedziałek na Twitterze Morawiecki.

Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że Bartosz Niedzielski zostanie pośmiertnie odznaczony medalem. Wcześniej napisał na swoim Twitterze, że jest wstrząśnięty informacją o śmierci Niedzielskiego.

Do strzelaniny doszło 11. grudnia. Zamachowiec z bronią automatyczną otworzył ogień do tłumu na Jarmarku Świątecznym w Strasburgu. Francuski Strasburg jest nazywany Stolicą Bożego Narodzenia. Taki napis widnieje przy wejściu na Plac Gutenberga (Strasbourg - Capitale de Noël). Tradycja organizowania jarmarków bożonarodzeniowych sięga 1570. roku. Miasto jest wielkości Katowic, ale w wyniku jarmarku i wyjazdowych sesji Parlamentu Europejskiego zwiększa swoją liczebność kilkukrotnie. Po ataku, tradycyjny Jarmark został zlikwidowany.