Czytasz: Pożar fosforu w Chorzowie. Film i zdjęcia z akcji!

Pożar fosforu w Chorzowie. Film i zdjęcia z akcji!

Policjanci z Chorzowa ustalają szczegółowe okoliczności pożaru, do jakiego doszło wczoraj około 23:00 na terenie zakładów chemicznych w Chorzowie.

Przypomnijmy, podczas transportu, w nocy, wywróciła się dwustukilogramowa beczka z fosforem. Doszło do rozszczelnienia i zapalenia się beczki. Na miejscu pracowała straż pożarna oraz policja. Aby zminimalizować ryzyko zagrożeń mundurowi apelowali do mieszkańców, aby pozamykali drzwi i okna oraz nie opuszczali mieszkań. Po czynnościach jednostki ratownictwa chemicznego zagrożenie odwołano. Nikt nie odniósł obrażeń.

Chorzów: Pożar fosforu w rejonie Zakładów Azotowych 

Z uwagi na fakt, że fosfor to groźna substancja, silnie toksyczna przy spalaniu, dowódca straży pożarnej podjął decyzję, aby policjanci za pomocą systemów nagłośnienia prewencyjnie ostrzegali mieszkańców przyległych ulic oraz dzielnic Siemianowic Śląskich o możliwym skażeniu powietrza, ponieważ istniało takie ryzyko. Policjanci przez megafony apelowali do mieszkańców, aby pozamykali drzwi i okna oraz nie wychodzili z mieszkań.

 

Na miejsce pożaru została skierowana specjalna jednostka ratownictwa chemicznego straży pożarnej. Strażacy na bieżąco monitorowali stężenie substancji szkodliwych, które wskazywało, że nie doszło do ich przekroczenia. Po zakończeniu akcji ratowniczej, gdy Pluton Ratownictwa Chemicznego odwołał zagrożenie, policja poinformowała okolicznych mieszkańców, że nie doszło do skażenia i wszyscy są bezpieczni. W trakcie akcji ratowniczej nikt nie odniósł żadnych obrażeń ciała. Teraz policjanci z chorzowskiej komendy ustalają dokładne okoliczności i przyczynę powstania pożaru.

W NOCY NAD ŚLĄSKIEM WISIAŁO WIDMO SKAŻENIA CHEMICZNEGO. SYSTEM OSTRZEGANIA ZAWIÓDŁ?

 

Poczytaj więcej o