Czytasz: Pożądana reżyseria. UŚ inauguruje rok akademicki

Pożądana reżyseria. UŚ inauguruje rok akademicki

01:08
Aż 15 kandydatów walczyło o jedno miejsce na reżyserii, bardzo popularne okazało się także prawo. Uniwersytet Śląski zainaugurował 49. rok akademicki.

Naukowcy ubrani w togi przeszli z budynku rektoratu do Wydziału Nauk Społecznych – w ten sposób Uniwersytet Śląski rozpoczął kilkudniowe obchody inauguracji nowego roku akademickiego. Nowego nie tylko dla 7,5 tys. studentów pierwszego roku, ale także dla prof. Andrzeja Kowalczyka, który zajął miejsce urzędującego przez ostatnie osiem lat rektora prof. Wiesława Banysia. Na pytanie, czy nie żal mu oddawać insygniów rektorskich, prof. Banyś z uśmiechem odpowiedział: – Nie, bo wiem, że przekazuję uniwersytet w dobre ręce.

Pierwszy wykład akademicki zatytułowany „Mineraloga podróż do wnętrza człowieka” wygłosił prof. Janusz Janeczek z Wydziału Nauk o Ziemi. Odebrał także nagrodę honorującą pracowników Uniwersytetu Śląskiego „Pro Scientia et Arte” za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Drugą otrzymał prof. Marek Szczepański z Wydziału Nauk Społecznych.

– Mamy nadzieję, że będzie to bardzo dobry rok – mówił Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ. Dodał, że na studiach stacjonarnych nie ma już wolnych miejsc, a najbardziej obleganym kierunkiem okazała się reżyseria na Wydziale Radia i Telewizji. – O jedno miejsce starało się tu aż 15 kandydatów – mówił rzecznik. Warto przypomnieć, że podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni trzy najważniejsze nagrody otrzymali absolwenci tego kierunku: Jan P. Matuszyński, Maciej Pieprzyca i Marcin Koszałka.

Drugim popularnym kierunkiem było prawo, na które przyjęto 1,3 tys. studentów.