Czytasz: Zerwane dachy, brak prądu, podtopienia

Zerwane dachy, brak prądu, podtopienia

Ponad tysiąc interwencji strażaków w Śląskiem.

Aktualizacja:

Silny wiatr w powiecie cieszyńskim daje się we znaki. Strażacy od rana usuwają połamane drzewa i konary, które zwaliły się na drogi oraz linie energetyczne.

Jak informuje OSP Skoczów, na Górnym Borze drzewo przewróciło się i tarasowało wejście do bloku, kolejne drzewo spadło na jeden ze skoczowskich domów. W Górkach, Wiśle i Ustroniu wystąpiła przerwa w dostawie prądu.

fot. ViFI

Ze względu na silne podmuchy wiatru Koleje Śląskie wprowadziły ograniczenia prędkości w ruchu pociągów. Na trasach Węgierska Górka – Żywiec oraz Ustroń – Goleszów wprowadzono zastępczą komunikację autobusową, na tych odcinkach drzewa zablokowały szlaki kolejowe.

W godzinach popołudniowych cieszyńska policja poinformowała naszą redakcję, że w godzinach popołudniowych zalało ulicę Szkolną w Dębowcu, służby wyłączyły ją z ruchu. Również w Dębowcu nieprzejezdna jest ulica Rajska. Doszło do uszkodzenia jezdni i pobocza.

Facebookowy profil Skoczów-okolice informacje drogowe poinformował wieczorem, że zablokowana była droga DK81 na wysokości Wiślicy w kierunku Skoczowa, drzewa spadły tam na jezdnię. Policja zabezpieczyła teren, a strażacy usunęli zagrożenie.

Strażacy nadal mają pełne ręce pracy, a prognozy mówią o ochłodzeniu i opadach śniegu w wyższych partiach Beskidów.

Wcześniej pisaliśmy:

Ponad tysiąc razy interweniowała od niedzielnego poranka straż pożarna w woj. śląskim, usuwając szkody spowodowane przez silny wiatr i opady. Utrudnienia na kolei mogą być odczuwalne jeszcze w poniedziałek rano.

Jak poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej Aneta Gołębiowska, zerwane lub uszkodzone zostały 74 dachy, strażacy mieli też 884 wezwania do wiatrołomów. W powiecie żywieckim, w miejscowość Wieprz drzewa powalone na trakcję kolejową wstrzymały ruch pociągów. Odnotowano też 61 podtopień. Ranna została 1 osoba w Katowicach - na samochód, w którym siedziała, przewróciło się drzewo. Najwięcej popołudniowych interwencji odnotowano na terenie Katowic i powiatów: żywieckiego, raciborskiego, cieszyńskiego.

W niedzielę wieczorem, na terenie dystrybucyjnym spółki Tauron Polska Energia, w woj. śląskim bez zasilania pozostawało 7,5 tys. odbiorców.

Jak informują Koleje Śląskie, największe problemy są notowane na odcinkach Zwardoń–Łodygowice oraz Skoczów–Wisła Głębce.

- Utrudnienia mogą potrwać do jutra rana, dlatego zachęcamy pasażerów, aby śledzili naszą stronę internetową, na której zamieszczamy na bieżąco komunikaty - powiedział rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

autor: Anna Gumułka (PAP)

Czytaj więcej