Czytasz: Ponad 100 osób przyszło ratować Park Śląski [ZDJĘCIA]

Ponad 100 osób przyszło ratować Park Śląski [ZDJĘCIA]

„To jest nasz park, nie chcemy tu waszego osiedla!”, „Nie ma zgody!”, „Nie dla inwestycji, nie dla developerów!” - takie hasła padły z ust mieszkańców.

W niedzielę 18 listopada o godzinie 12.00 na terenie MTK/OPT przy ul. Targowej  odbył się protest mieszkańców przeciwko budowie osiedla na terenie Parku Śląskiego.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób, w tym całe rodziny, młodzież oraz osoby starsze.

Na spotkaniu byli obecni między innymi chorzowscy radni, mieszkańcy Siemianowic Śląskich i Katowic, przedstawiciele partii Zieloni, ekolodzy oraz członkowie stowarzyszenia Nasz Park i stowarzyszenia Tradycje i Wsparcie.

Jak władze miasta zamierzają się ustosunkować do protestów?

- Nie będzie mojej zgody na inwestycję mieszkaniową na tym terenie. Takie stanowisko będę rekomendować również pozostałym radnym klubu, któremu przewodniczę - mówi Waldemar Kołodziej, radny Miasta Chorzów, Przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej.

Właścicielem terenu, na którym powstać ma ponad tysiąc mieszkań, jest Green Park Silesia. Przedstawiciele firmy podkreślają, że osiedle w żaden sposób nie będzie ingerować w przestrzeń parku.

- My kupiliśmy działkę, która nie należy do terenów Parku Śląskiego - mówią inwestorzy.

I dodają: - Działka ta była najpierw kupiona z zamiarem zrobić tam usługi. Natomiast ustawa co weszła w życie, daje nam możliwość zrobienia tam mieszkań. My uważamy, że zrobienie tam mieszkań, jest o wiele lepsze w kontekście wszystkich interesów.

Karolina Skórka, rzeczniczka chorzowskiego magistratu, potwierdza:

- To tereny, do których miasto nabyło prawo do użytkowania wieczystego od skarbu państwa. Kiedy kupowaliśmy tą działkę, wyraźnie było tam wskazane, że ma tam być usługowa działalność – usługi, handel czy działalność wystawiennicza. Dokładnie z takim samym zapisem sprzedaliśmy tą działkę. Tak naprawdę, gdyby nie specustawa rządu Prawa i Sprawiedliwości, nie było by powodu żeby tu się spotykać - zauważa rzeczniczka.


"Park ucierpi niewątpliwie"

Tego typu inwestycja będzie miała ogromny wpływ na środowisko. Na dzisiejszym spotkaniu w tej sprawie wypowiedzieli się również ekolodzy.

Zaznaczają, że budowa osiedla mieszkaniowego w tym miejscu spowoduje między innymi konieczność wycinku kilkuset drzew, zanik korytarzy powietrznych służących przewietrzaniu miast sąsiadujących z Parkiem Śląskim, zanik ważnych i logicznych ciągów ekologicznych, zagrożenia dla ekosystemu Parku oraz katastrofalne trudności komunikacyjne w tym rejonie.

Przypomnijmy, że jedynym decyzyjnym organem obradującym nad planowanym zagospodarowaniem dawnych terenów MTK i WRITV będzie Rada Miasta. Ostateczną decyzja będzie podjęta jeszcze w listopadzie br.

Czytaj więcej