Czytasz: #PolskaOddycha. Sosnowiec ma czujniki

#PolskaOddycha. Sosnowiec ma czujniki

Stolica Zagłębia wygrała w konkursie #PolskaOddycha z Airly. Mieszkańcy wywalczyli aż siedem specjalnych sensorów, które zadbają o ich płuca.

Sosnowiczanie na swoje miasto oddali 5816 głosów. Drugie miejsce w konkursie zajął Nowy Sącz (5520 głosy), a trzecie – Gliwice (4876 głosów). - Airly właśnie w tych miastach zainstaluje sensory – zapowiadał organizator akcji, portal internetowy pokazujący stan powietrzna w Europie. W środę w stolicy Zagłębia zamontowano ostatnie z siedmiu zwycięskim sensorów.

Na odpowiedniej wysokości

- To niewielkie, ale bardzo sprytne urządzenie - mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu. Jedno z nich w środę trafiło na elewację budynku urzędu miasta przy al. Zwycięstwa. - Zostało zamontowane na wysokości 2 metrów. Celowo tak nisko, bo chodzi o to, by przy pomiarach pokazywało czym realnie oddychamy – zaznaczał Łysy.

Stan powietrzna sprawdzisz w smartfonie

Czy powietrze jest dobrej jakości, sprawdzi teraz każdy. Urządzanie połączone jest bowiem z system komputerowym, który na bieżąco pokazuje m.in. wartość pyłu zawieszonego w powietrzu, ale także temperaturę i wilgotność powietrza. Co więcej, aplikację Airly ściągnąć można na swoją komórkę.

Urzędnicy skontrolują śmieci

Ale to nie koniec. Sensory, które wygrał Sosnowiec, rozlokowano w siedmiu różnych punktach miasta. - Jeśli wskaźniki stanu powietrza w którymś z nich będą odbiegały od innych pomiarów, to właśnie tu wyślemy np. ulotki o dotacjach na nowe, ekologiczne piece. Tutaj możemy też skontrolować śmieci, by sprawdzić czy mieszkańcy nie palą np. plastikiem – mówi Rafał Łysy.

Czytaj więcej