Czytasz: Polki kontra Irlandki. Kto zwycięży?

Polki kontra Irlandki. Kto zwycięży?

To będzie pierwsze takie wydarzenie w Polsce. Kobiety zagrają w rugby!

W Rudzie Śląskiej odbędzie się pierwszy oficjalny mecz rugby kobiet 15-osobowego. Jednocześnie wydarzenie zainauguruje Festiwal Polsko – Irlandzki, który trwać będzie w dniach 20-27 maja. Rudzkie Diablice zmierzą się z drużyną Amazonek z Arklow w Irlandii.

- Będzie to pierwszy w Polsce oficjalny mecz rugby 15-osobowego kobiet. Wyjątkowości nadaje mu też fakt, że rudzianki zagrają z drużyną z Irlandii, gdzie ta dyscyplina sportu jest tak popularna - mówi Wojciech Kołodziej, prezes K.S. Rugby Ruda Śląska. Mecz odbędzie się w sobotę, 20 maja, na godz. 17:00, na Burloch Arenie w dzielnicy Orzegów.

Obok rugbystek, Rudę Śląską odwiedzi też przewodniczący Rady Miasta z irlandzkiego Arklow – Pat Kennedy z żoną. Na meczu obecny też będzie konsul Irlandii James Kilcourse oraz Łukasz Chimiak z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Burloch Arena. Fot. www.burlocharena.pl

Fani sportu będą mieli możliwość wzięcia udziału we wspólnej rozgrzewce razem z zawodniczkami, zaraz po oficjalnym otwarciu Festiwalu, które zaplanowano na godz. 16:00. Wcześniej boisko zajmą dzieci, które rozegrają Turniej Rugby TAG (start o godz. 14:30).

- Pomysł zorganizowania Festiwalu Polsko-Irlandzkiego zrodził się po części z naturalnego rozwoju Festiwalu Polska Eire, który po dwóch latach sukcesów w Irlandii dojrzał do rozszerzenia swego zakresu poza samą Zieloną Wyspę, a po części z powodu specjalnego miejsca, jakie w moim oraz mojej żony sercach zajmuje Ruda Śląska – mówi Wojciech Kostka z Polsko - Irlandzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, pomysłodawca imprezy.

Jedną z atrakcji festiwalu będzie wspólne wypiekanie chleba w rudzkim piekaroku. To 21 maja. Będzie także można degustować irlandzkie sery i masło, nie zabraknie też rudzkiego „tustego”. Organizatorami festiwalu są Miasto Ruda Śląska oraz Polsko - Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne.

Program festiwalu: klik

Czytaj więcej