Czytasz: Policjant jak “Wielki Brat”. Kamera ozdobi policyjny mundur

Policjant jak “Wielki Brat”. Kamera ozdobi policyjny mundur

Od jesieni część policjantów będzie testować kamery na mundurach - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak liczy, że program ruszy w listopadzie. Nie podał jednak, jaka będzie skala pilotażu. W miniaturowe kamerki mają zostać wyposażeni policjanci z drogówki i patroli interwencyjnych. Dzięki zapisanym nagraniom, będzie można rozstrzygać, czy doszło do naruszenie prawa, czy nie.

>> CZYTAJ: DZIELNICOWY JAK ANIOŁ STRÓŻ <<

W rozmowie z dziennikarzami Radia Białystok powiedział, że kamera na mundurze to "obiektywne narzędzie, które po pierwsze zdyscyplinuje służbę, a po drugie będzie stanowiło dowód w sprawie, jeżeli ktoś będzie uważał, że został niesłusznie o coś posądzony".

KAMERY U ŚLĄSKICH MUNDUROWYCH

Jak informuje Rzeczpospolita, w ramach pilotażu pojedyncze komendy wojewódzkie do tej pory wyposażyły nawet kilkudziesięciu policjantów. Od końca sierpnia śląscy mundurowi testują dziesięć zakupionych kamer – osiem w Katowicach, dwie w Bielsku-Białej i w Częstochowie.

– Od czerwca do dziś kamery przeznaczone do testów zostały użyte ponad 100 razy – mówi “Rzeczpospolitej” Aleksandra Nowara z KWP w Katowicach. – W 11 przypadkach zarejestrowano nimi materiał mogący być przydatny policjantom do zwalczania przestępczości pseudokibiców – dodaje.

Z kamer głównie korzysta się podczas zabezpieczeń meczów piłkarskich o podwyższonym ryzyku na śląskich stadionach i podczas pilnowania przejazdu kibiców udających się na mecze.

Jak poinformował Błaszczak, jesienią kamery mają być testowane przez policjantów również z województwa podlaskiego.

Czytaj więcej