Czytasz: Synoptycy ostrzegają przez podtopieniami

Synoptycy ostrzegają przez podtopieniami

Lokalnie stany rzek mogą przekroczyć już stany ostrzegawcze.

Do Polski znad południowej Europy napłynął bardzo wilgotny niż, który kształtuje pogodę w kraju, przynosząc intensywne opady deszczu i burze. Prawie w całej Polsce, musimy liczyć się ze zmienną aurą.  Będzie troche słońca, trochę chmur i od czasu do czasu popada przelotny deszcz, który w pasie zachodniej Polski oraz w centrum może być dość intensywny.

Pogoda 17 maja: synoptycy ostrzegają

Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia dla 10 województw. Alert I stopnia obowiązywać będzie w woj. mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i lubelskim. Na Śląsku suma opadów może wynieść lokalnie 80 l/m kw.

Na skutek prognozowanych intensywnych opadów deszczu w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy oraz Soły, wystąpią wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Punktowo mogą zostać przekroczone stany alarmowe - przeczytamy w ostrzerzeniu dla województwa śląskiego.

Na górnej Odrze możliwe są około 100-cm wzrosty stanów wody. Temperatura maksymalna od 14°C do 16°C, w rejonach podgórskich od 9°C do 12°C, na szczytach Beskidów od 6°C do 9°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni i południowo-zachodni.