Czytasz: Znicz na Kresy prosto z Bytomia
Trwa jedenasta edycja akcji. Społecznicy w Bytomiu zbierają znicze, które zapłoną na zapomnianych grobach.

W Bytomiu trwa kolejna, jedenasta edycja akcji "Podaruj znicz na Kresy".

W jej ramach społecznicy jeszcze przez niecały miesiąc - do 21 października - będą zbierać znicze, które 1 listopada zapłoną na zapomnianych polskich grobach na Kresach Wschodnich.

Znicze można przynosić w dni robocze w godzinach 10-15 do siedziby Biura Organizacji Pozarządowych Biura przy Rynku 26 w Bytomiu. Podczas ubiegłorocznej akcji zebrano rekordową liczbę 12,5 tys. lampek. Zostały one zapalone na grobach Polaków pochowanych na cmentarzach m.in. w Borysławiu, Drohobyczu, Lwowie, Samborze, Stryju, Truskawcu oraz Żytomierzu.

W tym roku organizatorzy liczą na zebranie podobnej liczby zniczy. - Akcja ma już wymiar nie tylko regionalny, ale ogólnopolski; przychodzą do nas znicze od osób z całego kraju – powiedziała PAP wieloletnia koordynatorka przedsięwzięcia Alicja Brzan-Kloś. Zainteresowanie akcją jest coraz większe. - Bardzo dużo osób związanych z Kresami wciąż żyje, mamy też duży sentyment do Kresów – wyjaśniła.

Jednocześnie koordynatorka przypomniała, że choć na Wschodzie pozostały szczątki przodków wielu polskich rodzin, to duża część zachowanych grobów nie ma należytej opieki.

Inspiracją do akcji zbierania zniczy były porządki, prowadzone latem 2007 r. przez polskich i ukraińskich wolontariuszy, na zaniedbanym cmentarzu w Drohobyczu. Gdy spod zarośli i śmieci wyłoniły się stare groby, uczestnicy sprzątania pomyśleli, że 1 listopada powinny palić się tam znicze.

W zbiórkę od lat angażuje się wiele podmiotów m.in. z Górnego Śląska i Opolszczyzny, w tym szkoły, przedszkola, uczelnie, placówki oświatowe i kulturalne, a także władze samorządowe, przedsiębiorcy, społecznicy, wolontariusze i osoby prywatne.

Sortowaniem oraz rozdzielaniem zniczy zajmują się m.in. osoby mające korzenie wschodnie, a w przewiezienie lampek oraz ich zapalenie na miejscu - m.in. organizacje polonijne i harcerskie. Społecznicy nie poprzestają jednak wyłącznie na zbieraniu zniczy - od lat prowadzą też akcję porządkowania i odnawiania polskich cmentarzy na Wschodzie.

Czytaj więcej