Czytasz: Planer idealny... zrobiony własnoręcznie!

Planer idealny... zrobiony własnoręcznie!

Zeszyt, długopis i... odrobina kreatywności!

Kolejny rok zbliża się ku końcowi. Pewnie wiele osób zaczęło poszukiwania idealnego kalendarza, który nie będzie ani za duży, ani za mały, a tym bardziej nie za drogi.

Bo ceny wypasionych kalendarzy czy planerów... przerażają! Oczywiście można kupić planer z prawdziwego zdarzenia za kilkadziesiąt złotych, ale po co? Przecież można go... zrobić samemu!

Do it yourself (w skrócie DIY), czyli zrób to sam! Wystarczy odrobina wyobraźni i kreatywności. Stwórz swój własny bullet journal

Czym jest bullet journal?

Twórcą tego terminu jest Ryder Caroll. Bullet journal ( w skrócie bujo) to analogowy rodzaj organizacji swoich notatek, planów i terminów. Polega na samodzielnym tworzeniu kalendarza, list itp. Nie ma jednego, konkretnego modelu. To my sami decydujemy, jak będzie wyglądał.

Czego potrzebuję, aby stworzyć swój dziennik?

Na początek wystarczy zeszyt i długopis. Nie kupuj drogich notesów. Najprostszy zeszyt w kratkę lub w linię będzie idealny. Musisz sprawdzić, czy w ogóle taki system planowania przypadnie ci do gustu.

bulletjournal-2

Później kiedy będziesz już zaawansowanym twórcą bujo, możesz kupić notes w… kropki. W takim notesie łatwo się pisze, a strona wydaje się być gładka, bo kropki nie są tak widoczne jak np. kratka.

Dla osób, które potrafią pisać jak od linijki dobrym rozwiązaniem będzie zeszyt z czystymi kartkami. 

Dodatkami, które przydadzą się do prowadzenia planera, są zakreślacze, kolorowe karteczki samoprzylepne i cienkopisy, a nawet... kredki!

bulletjournal-3

Jednak najważniejszą rzeczą, której potrzebujesz do stworzenia bullet journalu jest… kreatywność. To ty decydujesz, jak ostatecznie będzie wyglądał twój planer. Inspiracji warto szukać w Internecie.

Co mogę umieścić w bullet journalu?

Tak naprawdę wszystko. Podstawową funkcją bujo jest zazwyczaj kalendarz czy planer. Jego zaletą jest to, że nic cię nie ogranicza. Jeżeli danego dnia masz zaplanowanych wiele rzeczy, to poświecisz mu całą stronę w notesie, ale kiedy innego dnia masz wolne i żadnych planów, to po prostu go pomijasz. 

bulletjournal-4

Nie musisz czekać, aż zacznie się kolejny rok. Możesz prowadzić swój planer od np. 20 listopada. A kiedy skończy się miejsce w jednym zeszycie, zaczynasz prowadzić kolejny.

Oprócz kalendarza w bujo możesz zawrzeć różne listy np. listę książek do przeczytania, inspiracji, ulubionych filmów, czy listę... życzeń. 

Poza rzeczami do zrobienia, warto zapisać, co się wydarzyło danego dnia. W ten sposób bullet journal stanie się również pewnego rodzaju pamiętnikiem!

Czytaj więcej