Czytasz: Żyła dziękował kierowcom

Żyła dziękował kierowcom

Skoczek narciarski z Wisły zatrzymywał dziś samochody w centrum Żor. Dlaczego?

Śląscy policjanci przy współpracy partnerów zainaugurowali akcję “Przejście oddaj pieszym”. W wydarzenie zaangażowała się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ośrodki ruchu drogowego, Uniwersytet Śląski oraz znani i lubiani sportowcy. Pierwszy z nich kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz zagrał w spocie promującym akcję, a drugi -  reprezentant Polski w skokach narciarskich, ubiegłoroczny drużynowy mistrz świata Piotr Żyła przeprowadzał w Żorach dzieci przez ulicę oraz rozmawiał z kierowcami.

Żory: Piotr Żyła wspiera akcję policji "Przejście oddaj pieszym":

Mimo poprawiających się na przestrzeni lat 2009-2016 wskaźników dotyczących wypadków, rannych i ofiar śmiertelnych na śląskich drogach, jak podkreślają policjanci “dobra zmiana” nie dotyczy przejść dla pieszych. Tutaj widać tendencję odwrotną - coraz więcej rannych i ofiar śmiertelnych. W ostatnich trzech latach na “zebrach” w województwie śląskim doszło do 1500 wypadków, zginęły aż 103 osoby.

- Po co ta cała akcja? Statystyki są jednoznaczne. Na przejściach dla pieszych wciąż dochodzi do dantejskich scen - mówił podinsp. Robert Piwowarczyk, p.o. naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. - Najbardziej zagrożone miejsca znajdują się w obszarze zabudowanym. Dlatego podjęliśmy odpowiednie kroki, kontrolujemy prędkość, a zamiast mandatów coraz częściej wystawiamy wezwanie do sądów.

Z policyjnych statystyk wynika, że 85% wypadków na przejściach dla pieszych powodują kierowcy. Rolę edukacji i wspólnego poszanowania praw wszystkich uczestników ruchu podkreślał z kolei przedstawiciele GDDiKA.

- Włączamy się bardzo chętnie w akcję z racji tego, że my dbamy o infrastrukturę, sygnalizacje świetlne, ale nic nie zastąpi profilaktyki i wzajemnego szacunku - powiedział Marek Niełacny, zastępca Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Austrad, Oddział Katowice.

Piotr Żyła "tamował" ruch w centrum Żor

Znany z oryginalnych wypowiedzi Piotr Żyła do akcji podszedł na poważnie. Bez stylowego “hehe”, za to ze specjalnymi odblaskami z napisami “Dziękuję, że mnie widzisz”. W towarzystwie dwójki dzieci skoczek z Wisły “kierował” ruchem na ulicy w Żorach. Przechodził przez przejście dla pieszych, podchodził do kierowców i rozmawiał z nimi na temat bezpieczeństwa na “zebrze”. Ci drudzy z uśmiechem na ustach przyjmowali upominek od reprezentanta Polski.

- Kierowcy uważajcie i ustępujcie pieszym - apelował Piotr Żyła podczas briefingu prasowego. - Podczas sezonu zimowego często się przemieszczamy samochodami na następne konkursy w różnych państwach. Przykładem idealnym są państwa skandynawskie, a antyprzykładem - np. Kazachstan, gdzie trzeba swoje odczekać. Przejście dla pieszych jest po to zrobione, aby on miał pierwszeństwo a nie bał się przejść.

Ile mandatów dostał Piotr Żyła? Zobacz video!

Do produkcji spotu reklamującego akcję policjanci zaprosili Uniwersytet Śląski, a konkretnie Wydział Radia i Telewizji. Zdjęcia trwały jeden dzień, odbyły się w Katowicach - na skrzyżowaniu w okolicach archikatedry oraz w Parku Kościuszki. Dynamiczne ujęcia, szybka akcja bez happy endu, za to z przesłaniem od zawodowego kierowcy rajdowego Kajetana Kajetanowicza.

Spot promujący akcję "Przejście oddaj pieszym". Zobacz video! (Śląska Policja)

- Bez wahania zgodziliśmy się na wzięcie udziału w projekcie. Otrzymaliśmy krótki opis-brief od policji i zaczęliśmy proces produkcji spotu. Udało się z pomocą studentów, znajomych, firm i oczywiście policji, która wspomagała nas organizacyjnie. Scena wypadku, rozbity samochód i zamknięta ulica w centrum Katowic - wszystko poszło sprawnie - podsumował  Filip Pawlak, kierownik produkcji spotu z Wydziału Radia i Telewizji.

Stopklatki ze spotu promującego akcję "Przejście oddaj pieszym"


Policjanci planują, aby spot promujący wydarzenie był wyświetlany w przestrzeni publicznej. Na początek filmik pojawi się na ekranach w taborze Kolei Śląskich.

Czytaj więcej