Czytasz: Pierwszy w Polsce oddział dla dorosłych chorych na mukowiscydozę

Pierwszy w Polsce oddział dla dorosłych chorych na mukowiscydozę

03:00
Mukowiscydoza to śmiertelna choroba. Teraz dorośli pacjenci będą mieli gdzie się leczyć

Pierwszy w Polsce, znakomicie wyposażony oddział chorych na mukowiscydozę dla dorosłych otwarto 18 października w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu. 

 - Mukowiscydoza jest najczęściej występującą chorobą genetyczną u ludzi.  Choć jest chorobą nieuleczalną, to medycyna odnotowuje systematyczny postęp, dzięki któremu wyraźnie wydłuża się życie chorych. Jeszcze w latach 50 ubiegłego wieku chorzy na mukowiscydozę rzadko kiedy dożywali wieku szkolnego, a osoby urodzone współcześnie mają szansę przeżyć około 50 lat.  Jedynym ratunkiem jest przeszczep płuc - tłumaczy dr Tadeusz Bold, ordynator oddziału.

Pomysłodawcą utworzenia takiego miejsca dla chorych na mukowiscydozę był prof. Jerzy Kozielski, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który jako konsultant wojewódzki szukał w regionie odpowiedniego do tego celu szpitala.

- Odpowiedziała na moje zapytanie pani dyrektor Łobejko. Znalazły się potem pieniądze i tym sposobem  dziś mogliśmy otworzyć pierwszy taki oddział w kraju - mówi prof. Kozielski.

Oddział poświęcił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Przygotowanie oddziału dla chorych na mukowiscydozę w sosnowieckim szpitalu zajęło rok i pochłonęło blisko 4 miliony złotych.


To ważne, bo wcześniej dorośli pacjenci leczeni byli w szpitalach pediatrycznych. Korzystali z małych łóżek i sanitariatów przystosowanych do dziecięcych potrzeb. Dodatkowo sytuację komplikował fakt, że przyjęcie dorosłego na oddział dziecięcy zawsze wymaga specjalnej zgody Narodowego Funduszu Zdrowia. Dorośli chorzy  będą mogli liczyć na kompleksową opiekę pulmonologiczną, gastrologiczną oraz rehabilitację. Będzie też sala intensywnego nadzoru, gdzie prowadzić się będzie resuscytację.

Chorzy przebywać będą w jednoosobowych salach  z własnym węzłem sanitarnym oraz filtrami powietrza. 

Pododdział utworzony w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu  przyjmie pierwszych pacjentów od jutra ( 19 października).