Czytasz: Mamy zimę. Google też ją widzi

Mamy zimę. Google też ją widzi

Google Doodle przypomina o początku zimy. Zobacz, w jaki sposób.

Google nie zaskoczyło, i jak zwykle w przypadku ważnych kalendarzowych dat dało swoje słynne Doodle. Tematem najnowszego Google Doodle jest pierwszy dzień zimy 2017, klikając w obrazek zostajemy przeniesieni do hasła "pierwszy dzień zimy 2017", a obok wyników wyszukiwań pokazuje nam się hasło "przesilenie zimowe".

Google Doodle na pierwszy dzień zimy 2017 i przesilenie zimowe

Przesilenie zimowe na półkuli północnej to przesilenie grudniowe, moment, w którym Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej – zwrotniku Koziorożca. Z powodu długości roku słonecznego (ok. 365 dni 5 godzin 49 minut) i stosowania lat przestępnych przesilenie zimowe na półkuli północnej przypada 21 albo 22 grudnia. Na półkuli południowej przesilenie zimowe ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie letnie, czyli 20–21 czerwca.

Dzień, w którym występuje przesilenie zimowe to najkrótszy dzień w roku na danej półkuli. Na drugiej półkuli jest to natomiast dzień najdłuższy.

Przesilenie zimowe w większości kultur półkuli północnej było okazją do świętowania „odradzania się Słońca”. W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, w Persji – narodziny Mitry (bóstwa Słońca), wśród ludów germańskich – Jul, u Słowian – Święto Godowe. Na początku naszej ery przesilenie wypadało 25 grudnia według kalendarza juliańskiego. Stąd też data święta Bożego Narodzenia, które wyparło tradycyjne wierzenia.

Google Doodle na pierwszy dzień zimy 2017. A co to jest Google Doodle?

Obecnie Google jest najpotężniejszą wyszukiwarką internetową na świecie. Firma zatrudnia 54 tysiące pracowników w kilkunastu krajach i wykazuje przychody na poziomie 10 miliardow i zyski rzędu 3 miliardów dolarów rocznie. Stał się potęgą. 

Od pewnego czasu firma Google przypomina nam o ważnych rocznicach za pomocą Google Doodle. Co to takiego?

To nic innego jak cykl grafik i animacji przygotowywanych pod konkretne daty, zazwyczaj te dotyczące ważnych wydarzeń lub ważnych postaci. Google Doodle pojawia się podczas konkretnych dni w miejscu, gdzie zwykle znajdujemy logo wyszukiwarki. Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, która jest przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi. Tak samo stało się z Google Doodle na pierwszy dzień zimy 2017.

Pierwszy dzień zimy 2017

W czwartek 21 grudnia o godz. 17.28 Słońce przeszło przez tzw. punkt Koziorożca, a tym samym rozpoczęła się astronomiczna zima. O tej porze roku na niebie będzie można zobaczyć m.in. roje meteorów, coraz lepiej będą widoczne jasne planety, a tuż po Nowym Roku - Superksiężyc.

Gotowi na zimę? Oto, dlaczego warto czekać

Pierwszy dzień zimy 2017 - najkrótszy dzień roku 2017

Pierwszy dzień zimy 2017 to jednocześnie najkrótszy dzień roku 2017. W 2017 roku początek astronomicznej zimy wypada 21 grudnia (trzeci czwartek). A jak będzie w kolejnych latach?

Kiedy wypada pierwszy dzień zimy?

Astronomiczna zima 2018 - pierwszy dzień zimy 2018 - 21 grudnia (trzeci piątek)
Astronomiczna zima 2019 - pierwszy dzień zimy 2019 - 22 grudnia (czwarta niedziela)
Astronomiczna zima 2020 - pierwszy dzień zimy 2020 - 21 grudnia (trzeci poniedziałek)
Astronomiczna zima 2021 - pierwszy dzień zimy 2021 - 21 grudnia (trzeci wtorek)

Zima astronomiczna a kalendarzowa - daty

Daty rozpoczęcia zimy kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze się pokrywają.

Pierwszy dzień zimy astronomicznej 2017, czyli najkrótszy dzień roku 2017

Astronomiczna zima 2017 rozpoczyna się 21 grudnia. To pierwszy dzień zimy 2017. Przesilenie zimowe i najkrótszy dzień w roku - to terminy związane z początekiem astronomicznej zimy. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o początku astronomicznej zimy? 21 grudnia słońce wzeszło o 7.42, a zaszło o 15.42, co oznacza, że najkrótszy dzień roku 2017 trwał 7 godzin i 42 minuty. Zima astronomiczna 2017 zakończy się 20 marca 2018, czyli w momencie równonocy wiosennej.

Kiedy pierwszy dzień zimy kalendarzowej 2017? DATA 

W odróżnieniu od zimy astronomicznej, której data jest ruchoma, zima kalendarzowa zawsze rozpoczyna się tego samego dnia. Kalendarzowa zima zawsze wypada 22 grudnia, w 2017 roku jest to piątek.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
2 godzin temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
3 godzin temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
4 godzin temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
7 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
7 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
8 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.