Czytasz: Piątek 13. Czy jest się czego bać?

Piątek 13. Czy jest się czego bać?

Piątek trzynastego to najgorszy dzień w roku? Zobaczcie, jakie przesądy wiążą się z tym dniem.

Piątek 13 podobno najgorszy jest w październiku. Właśnie teraz wypada nam piątek 13 października 2017. Czy jest więc czego się bać? Kiedy powstał przesąd o piątku trzynastego?

>>> Piątek 13-go. Jak uniknąć pecha? Zobacz <<<

Ile razy w roku wypada piątek 13?

Piątek trzynastego wypada co najmniej raz w roku i nie da się tego zmienić. Co gorsze, piątek 13 może w danym roku wypaść nawet trzy razy! Ponieważ dni w tygodniu jest siedem, a w miesiącu od 28 do 31, nie ma możliwości, by co roku piątek trzynastego wypadał taką samą liczbę razy.

Kiedy wypada piątek trzynastego w 2017 roku?

  • piątek 13 października 2017

Kiedy wypada piątek trzynastego w 2018 roku?

  • piątek 13 kwietnia 2018
  • piątek 13 lipca 2018

Kiedy wypada piątek trzynastego w 2019 roku?

  • piątek 13 września 2019
  • piątek 13 grudnia 2019

Kiedy wypada piątek trzynastego w 2020 roku?

  • piątek 13 listopada 2020

Skąd wziął się przesąd o piątku 13?

Przesąd o piątku 13 wywodzi się z Europy. Początkowo strach w piątek trzynastego ogarniał mieszkańców Anglii, Francji, Portugalii czy Hiszpanii, ale szybko rozprzestrzenił się na pozostałe kraje. Strach przed piątkiem trzynastego stał się szczególnie popularny w XX wieku i to wtedy rozprzestrzenił się na całą Europę oraz tereny podbite niegdyś przez Europejczyków.

Najbardziej popularna teoria o pochodzeniu strachu przed piątkiem trzynastego dotyczy historii templariuszy. Podobno właśnie w piątek, 13 października 1307 roku, król Filip IV Piękny kazał aresztować wszystkich templariuszy i skazał ich na śmierć. Oficjalnie powodem była herezja. Wiadomo jednak, że masakra templariuszy w piątek trzynastego była spowodowana chciwością króla.

Lęk przed piątkiem trzynastego

Paraskewidekatriafobia - trudne do wymówienia, prawda? Tak nazywa się lęk przed piątkiem 13. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, są osoby, które panicznie boją się piątku trzynastego. Właśnie dlatego powstała ta dziwaczna nazwa.

Jak objawia się lęk przed piątkiem 13? Niektórzy odczuwają niepokój na samą myśl o tym dniu. Są też tacy, którzy za żadne skarby nie wyjdą z domu w żaden piątek trzynastego. Na szczęście niewiele osób cierpi na paraskewidekatriafobię. Gdyby wszyscy bali się piątku 13, świat stawałby tego dnia w miejscu.

Piątek trzynastego w popkulturze

Książki, filmy, muzyka - twórcy szeroko czerpią z piątku 13. W 2009 roku powstał film pt. “Piątek, 13”, opowiadający o grupce znajomych, która wyjeżdża na weekend. Tam zostają zaatakowani przez psychopatę.

Czytaj więcej