Czytasz: Podwodna odyseja muzyczna
To opowieść o tajemnicach skrywanych przez Morze Czerwone, którą czyta Krystyna Czubówna.

Discovery & Movie, projekt zaaranżowany przez Pawła Steczka, muzyka i kompozytora, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach, założyciela zespołów Button Hackers i Medull, opowiada o tajemnicach skrywanych przez Morze Czerwone.

Utwory, które prezentowane są na koncertach, zostały napisane specjalnie dla Discovery Channel do serialu „Flota Duchów”.

- To wszystko zaczęło się prawie dekadę temu. Zostałem poproszony o skomponowanie muzyki do serialu dokumentalnego „Flota duchów” dla Discovery Chanel. Bardzo się ucieszyłem, bo to jest coś, co lubię najbardziej, tworzenie muzyki do obrazu.

Potem pomyślałem, że ta muzyka może przecież funkcjonować samodzielnie, jest w niej tyle ładunku emocjonalnego, jest bardzo sugestywna programowa, barwna i nieprzewidywalna.

fot. Paweł Steczek

To muzyczna podróż ukazująca losy zatopionych statków i okrętów na przestrzeni wieków.

To dźwięki, które przenikają do głębi serca, pozwalają przenieść się w czasie i zmierzyć z nieobliczalną siłą natury - mówi nam Paweł Steczek.

I dodaje, że wpadł na pomysł koncertów z udziałem pani Krystyny Czubówny, bo jej niesamowity głos idealnie pasuje do całego przedsięwzięcia.

- Skompletowałem skład znakomitych muzyków, dołożyłem do tego parę obrazów i tak powstał Discovery & Movie – wyjaśnia.

- Mamy za sobą 4 wspólne koncerty, przed nami 3 marca w Studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie z fantastyczną orkiestrą Aukso. W planach mamy występ w sali NOSPR-u – mówi kompozytor.

DISCOVERY & MOVIE FEAT. KRYSTYNA CZUBÓWNA

 SS Thistlegorm

Jeden z odcinków, a zarazem utworów muzycznych, poświęcony jest brytyjskiemu statkowi handlowemu SS Thistlegorm.

Thistlegorm

Zbudowany w 1940 roku, miał 126 m długości i 17,5 m szerokości. Wrak spoczywa na dnie Morza Czerwonego na terenie Shaab Ali w Zatoce Sueskiej na wodach egipskich pomiędzy Sharm el Sheikh a At-Tur na Półwyspie Synaj.

W czasie II wojny światowej został wcielony do marynarki wojennej. W październiku 1941 r. opłynął Afrykę i wpłynął na Morze Czerwone.

6 października 1941 r. zaatakowały go dwa niemieckie bombowce lecące z bazy na Krecie. Cztery bomby uderzyły w skład amunicji, rozsadzając pokład. Statek stanął w pionie i poszedł na dno. Wrak został odkryty przez Jacques-Yves Cousteau w latach 50. XX w.

Jednak dopiero na początku lat 90. XX w. został ponownie odkryty, tym razem dla nurkowania rekreacyjnego. Od tego czasu stał się kultowym miejscem dla nurków z całego świata, jako jednym z najlepszych wraków do nurkowania.

źródła: wikipedia/www.ssthistlegorm.com

*********

Paweł Steczek to muzyk zespołu Button Hackers, kompozytor i absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest autorem muzyki do inscenizacji teatralnych i filmowych. Współpracował z TVP1, TVP2, TV Polonia. W 2006 roku na Festiwalu Jedynki w Sopocie jego piosenka Między nami zajęła I miejsce, a w konkursie międzynarodowym tego festiwalu zdobyła II miejsce.

Napisał muzykę do spektaklu muzycznego „Romeo i Julia” w reż. Cezarego Domagały. Współpracował z Agnieszką Holland w filmie „W Ciemności”. Jest także autorem muzyki do filmu dokumentalnego o Tomaszu Majewskim „Tak się robi historię”. 

Czytaj więcej