Czytasz: Partia Razem: Potrzebna jest sprawiedliwa transformacja energetyki

Partia Razem: Potrzebna jest sprawiedliwa transformacja energetyki

Ścierają się różne koncepcje wobec przyszłości wydobycia węgla kamiennego w Polsce

Dyskusję rozpoczął prezydent Andrzej Duda swoją wypowiedzą podczas COP24:


– Węgiel jest naszym strategicznym surowcem. Jak podają eksperci mamy jeszcze zapasy węgla na 200 lat i trudno, żebyśmy z naszego surowca, dzięki któremu mamy zapewnioną suwerenność energetyczną, całkowicie zrezygnowali. Byłoby to z punktu widzenia polityki, jaką realizuje nasze państwo, dziwne. – mówił prezydent Duda w Katowicach. 

Odmienną koncepcję reprezentują politycy lewicy. Robert Biedroń bezwzględnie ogłosił, że – do 2035 r. ja i moja siła polityczna zlikwidujemy wszystkie funkcjonujące w Polsce kopalnie.

Z kolei partia Razem podchodzi do sprawy w jeszcze inny sposób:

– My musimy przestawić naszą gospodarkę na inne, niż węgiel, czyste źródło energii. To nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, natomiast kluczową sprawą, kluczową drogą do tego, jest zmiana polskiej energetyki – zmiana, która musi się zacząć. – mówił Adrian Zandberg – Transformacja energetyczna: tak. Wyjście z węgla: tak, ale odpowiedzialne społecznie, żeby nie zrobić sobie kolejnego Wałbrzycha. Już widzieliśmy, jak takie właśnie bez planu likwidowanie odbija się na lokalnych społecznościach. Wałbrzych przez długie lata nie był w stanie podnieść się po tym, co przeżył na początku transformacji.– dodaje.

Tę wypowiedź uzupełnia stanowisko członkini zarządu partii Razem, Marceliny Zawiszy:

– Nie można doprowadzić do sytuacji, że z dnia na dzień zamykane są kopalnie i tysiące ludzi ląduje na bezrobociu, ponieważ prowadzi to do rozpadu więzi społecznych, długotrwałego bezrobocia, głodu i biedy całych rodzin. Śląsk zawsze był górniczy, dlatego jeżeli chcemy doprowadzić do zmiany, a uważamy, że jest to konieczne, nie tylko z powodu ekologii, ale także pokłady węgla są zbyt głęboko, wydobycie tego węgla jest coraz droższe i coraz bardziej niebezpieczne dla osób, które miałyby go wydobywać. – przyznała Marcelina Zawisza.