Czytasz: Odnalazł się autor zdjęć pacyfikacji Wujka

Odnalazł się autor zdjęć pacyfikacji Wujka

Prawdopodobnie prof. Marek Szopa jest autorem zdjęć pacyfikacji Wujka, które Silesion pokazał na Śląsku po raz pierwszy

Wszystko wskazuje na to, że odnalazł się autor zdjęć z pacyfikacji kopalni Wujek, które Silesion po raz pierwszy opublikował na Śląsku 1 grudnia.

To prawdopodobnie prof. Marek Szopa, pracownik naukowy Zakładu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Śląskiego, który wykonał te zdjęcia 16 grudnia 1981 roku.

„ Wszystko wskazuje na to, że to moje zdjęcia. Kiedyś w obawie przed rewizją oddałem film znajomemu i przepadły. Teraz dzięki FB mogę je znowu zobaczyć.” - napisał na Facebooku pod naszym tekstem udostępnionym przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

To właśnie stamtąd pochodziła rolka filmu, z której zdjęcia, dzięki uprzejmości Sebastiana Reńcy, historyka  ŚCWiS, opublikowaliśmy. 

„Byłem wtedy na 5 roku fizyki. Kiedy dowiedziałem się na mieście co się dzieje, poszedłem z moją Practicą pod kopalnię Wujek. Byłem tam wieczorem 16 i rano 17 grudnia. Czołgi z lufami skierowanymi w kierunku kopalni stały z włączonymi silnikami. Aparat ukryłem w małej torbie. Żeby nie być zauważonym, w czasie robienia zdjęć, wchodziłem do klatek schodowych okolicznych domów. Pamiętam gryzący smród gazów łzawiących i setki pojemników po gazie leżących na śniegu. Jeden z nich wziąłem na pamiątkę. 17 rano krzyż z lampkami górniczymi dla poległych górników stał już obok rozjechanego czołgami murowanego ogrodzenia kopalni. Ludzie w milczeniu stali w małych grupkach. Później w stanie wojennym, spodziewając się w domu rewizji, film ze zdjęciami oddałem na przechowanie znajomemu. Ponoć zaginął, teraz się odnalazł.”

Do sprawy wkrótce wrócimy.

Czytaj więcej