Czytasz: Na gmachu urzędu wojewódzkiego będzie patriotryczny mural

Na gmachu urzędu wojewódzkiego będzie patriotryczny mural

Opole szykuje projekty na uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Patriotyczny mural na gmachu urzędu wojewódzkiego, cykl audycji w regionalnym radiu i wystawa nt. nadzyczajnych kobiet Śląska Opolskiego - to projekty z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, jakie przedstawił w czwartek wojewoda Adrian Czubak.

- Z satysfakcją informuję, że nasz region, jako jeden z trzech w kraju, zdobył uznanie dla trzech projektów zgłoszonych do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego +Niepodległa+ - poinformował wojewoda. Opolskie projekty otrzymały w sumie wsparcie w wysokości 100 tysięcy złotych.

W piątek zostanie odsłonięty patriotyczny mural na frontowej ścianie gmachu urzędu wojewódzkiego. Przedstawia on taśmę filmową, na klatkach której artysta przedstawił historyczne postaci zasłużone dla odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

- To piękna i przemyślana koncepcja, dzięki której przez lata przechodzący centrum Opola będą mogli sobie przypomnieć o ludziach, dzięki którym możemy się cieszyć życiem w wolnym kraju - podkreślał wojewoda.

Drugim projektem wyróżnionym przez ministerstwo jest cykl audycji radiowych "Tak było naprawdę" poświęconych rozmowom z ludźmi, którzy osobiście lub dzięki wspomnieniom swoich bliskich, uczestniczyli w historycznych momentach związanych z walką o niepodległość. Cykl rozpoczyna się dzisiaj audycją z udziałem Tadeusza Horoszkiewicza, który opowiada młodzieży Zespołu Szkół Rolniczych w Głubczycach o udziale swojego ojca - Romana, w działaniach I Kadrowej i walkach podczas Powstań Śląskich.

Trzeci projekt to wystawa pt. "Niesamowite kobiety Śląska Opolskiego", na której prezentowane będą sylwetki 32 kobiet związanych z regionem. "Wśród nich znajdą się księżniczki piastowskie, akuszerka, podpalaczka, działaczki Rodła i astronomka z Kopic, stawiana czasem obok Kopernika" - informuje Magdalena Neuman z fundacji Polskie Dziedzictwo Śląska. Jak informowano podczas konferencji, wystawa może być prezentowana także poza terenem województwa opolskiego.

- Zdaję sobie sprawę, że okrągła rocznica przypada w 2018 roku, jednak chcemy się do tego pięknego jubileuszu godne przygotować. Stąd nasze inicjatywy w kierunku przypomnienia sobie i społeczeństwu o wydarzeniach, które miały miejsce 99 lat temu - wyjaśniał wojewoda.

(PAP)

autor: Marek Szczepanik

Czytaj więcej