Czytasz: Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej przed siedzibą wojewody

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej przed siedzibą wojewody

Komisja wybrała już projekt, którego realizacja ma się zakończyć w 2019 roku.

Przed gmachem urzędu wojewódzkiego w Opolu stanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Komisja wybrała już projekt, którego realizacja ma się zakończyć w 2019 roku.

Miejscem upamiętnienia ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 roku będzie skwer przed budynkiem urzędu wojewódzkiego w Opolu. Po kilku miesiącach prac komisja wybrała do realizacji projekt autorstwa Arkadiusza Hansy. Za swoją pracę artysta otrzymał z rąk wojewody nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

Miejsce upamiętnienia będzie składało się m.in. z 96 podświetlanych kolumn, symbolizujących ofiary tragedii, których układ przestrzenny będzie zgodny z ostatnim odcinkiem lotu Tu-154M, oraz zagłębionej w gruncie kwatery z powielonymi przez lustra symbolami lotniczej szachownicy i nazwiskami ofiar na stalowej ścianie.

- Moim celem było połączenie wydarzenia z 2010 roku z rocznicą mordu w Katyniu. W swoim projekcie starałem się w minimalnym stopniu ingerować w otoczenie modernistycznego gmachu urzędu, a jednocześnie wkomponować to, co nowe, w istniejącą całość. Cieszę się, że wygrał mój projekt, bo trzy pozostałe zostały złożone przez autorów pierwszej ligi i sądziłem, że komisja wybierze coś w rodzaju klasycznego pomnika lub monumentu - powiedział PAP Hansa.

Według Hansy, przyszły rok to uzgodnienie szczegółów projektu i przygotowanie koniecznej dokumentacji. Zakończenie prac zaplanowano na 2019 rok. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

Czytaj więcej