Czytasz: Odwołają prezydenta Bytomia?

Odwołają prezydenta Bytomia?

Będzie referendum w Bytomiu. O przyszłości prezydenta Damiana Bartyli zdecydują mieszkańcy miasta.

Bytomscy radni przegłosowali uchwałę wzywającą do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania prezydenta Damiana Bartyli. Podstawą do jego zorganizowania jest brak absolutorium za wykonanie budżetu w 2016 roku.


>> GRILLOWANIE PREZYDENTA BARTYLI <<


W naszym województwie absolutorium nie uzyskali też prezydent Rudy Śląskiej czy prezydent Częstochowy. Tam referendum nie będzie. W Bytomiu tak.

Wynik głosowania był do przewidzenia. Swojego stanowiska nie kryła opozycyjna większość. Mimo to debata nad zasadnością jego przeprowadzenia trwała prawie cztery godziny. Choć uzasadnieniem dla zorganizowania referendum są kwestie urzędniczo-ekonomiczne, radni zarzucali prezydentowi m.in. bezradność w „problemie śmieci” i nielegalnych wysypisk. Radni PiS, PO oraz Stowarzyszenia Budujmy Bytom zarzucają prezydentowi Bartyli brak skutecznej rewitalizacji, pozyskiwania środków unijnych czy klapę projektu budowy BeCeTki. Ich zdaniem doprowadził do upadku Polonii Bytom i samego miasta.

- Chcecie zniszczyć prezydenta Bartylę dla własnego interesu politycznego - mówił Joachim Nowak, radny Bytomskiej Inicjatywy Społecznej.

- To nie obecna większość odpowiada za chaos. RIO uchyliło sześć uchwał finansowych - mówił wiceprzewodniczący rady Michał Bieda.


>> KIM PAN JEST, PANIE PREZYDENCIE? <<


O zorganizowaniu referendum zdecyduje komisarz wyborczy. Prezydent Damian Bartyla może zaskarżyć uchwałę radnych do sądu. Jeżeli do referendum dojdzie, to do jego ważności wymagany jest udział 3/5 liczby osób uczestniczących w jego wyborze w 2014 roku. Wynik jest rozstrzygający, jeżeli za odwołaniem zostanie oddanych więcej niż połowa ważnych głosów. W przypadku Bytomia w referendum musiałoby wziąć udział 26 176 mieszkańców. Przy tej frekwencji do odwołania prezydenta wystarczy 13 089 głosów. Jego miejsce zajmie wtedy komisarz wskazany przez premier Beatę Szydło.

 

Czytaj więcej