Czytasz: Odbierzesz kartę EKUZ przed odlotem

Odbierzesz kartę EKUZ przed odlotem

Pasażerowie wybierający się na majówkę z Katowice Airport znów będą mogli odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego tuż przed odlotem.

23-27 kwietnia w godz. 10-14 mobilne stanowisko Śląskiego OW NFZ ponownie stanie na parterze części ogólnodostępnej terminalu B pyrzowickiego lotniska.

W ubiegłym roku podczas trzydniowego dyżuru, pracownicy Śląskiego OW NFZ wydali Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego ponad 700 podróżującym. Dla pasażerów była to okazja do uzupełnienia bagażu o ten ważny dokument.

– Po raz drugi gościmy w miejscu, z którego podróżni odlatują w różne zakątki Europy. Chcielibyśmy zatroszczyć się o ich bezpieczeństwo i tym, którzy zapomnieli o odebraniu EKUZ w naszej siedzibie, wręczyć kartę tuż przed odlotem­ – mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach.

EKUZ zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Jeśli będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy medycznej podczas pobytu za granicą i wylegitymujemy się kartą, zostaniemy potraktowani tak jak osoby ubezpieczone w danym państwie. Co więcej, za udzielone świadczenia nie powinniśmy być obciążeni kosztami innymi niż koszty, które zgodnie z ustawodawstwem tego państwa ponoszą pacjenci.

EKUZ na chwilę przed odlotem

Wyruszający w podróż pasażerowie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach do 27 kwietnia będą mogli odebrać EKUZ w stanowisku Śląskiego OW NFZ, które stanęło już w Terminalu B. Wystarczy wypełnić wniosek, okazać dowód osobisty lub paszport, potwierdzić uprawnienia do korzystania ze świadczeń i można pobrać EKUZ.

- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to niezbędny element wyposażenia każdej osoby podróżującej do państw członkowskich Unii Europejskiej. Ostatni tydzień kwietnia to bardzo dobry czas na realizację tego przedsięwzięcia, ponieważ właśnie wtedy startuje większość z ponad 65 tras czarterowych dostępnych w tym roku z Katowice Airport – mówi Artur Tomasik Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Miejsce akcji wybrano nieprzypadkowo, Katowice Airport jest jednym z największym polskich portów regionalnych. W zeszłym roku obsłużono tu rekordowe, prawie 3,9 mln pasażerów. Od lat, port lotniczy Pyrzowice jest liderem w ruchu wakacyjnym wśród 14 polskich portów regionalnych. W tym roku siatka połączeń obejmie ponad 120 kierunków regularnych i czarterowych.

Ponad pół miliona EKUZ wydanych w Śląskiem

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Lichtensteinie, Szwajcarii, Norwegii i Islandii) na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy tych krajów. EKUZ uprawnia do otrzymania świadczeń medycznych niezbędnych podczas pobytu czasowego. W 2015 roku Śląski OW NFZ wydał w sumie prawie 432 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego, w 2016 – 473 tys., a w 2017 – ponad 539 tysięcy.

Czytaj więcej