Czytasz: O Ziemię i wodę walczą też...centra handlowe

O Ziemię i wodę walczą też...centra handlowe

Dąbrowska Pogoria i zabrzański Platan zachęcają do bycia eco.

Polak produkuje 360 kg śmieci rocznie. Ekologia to już nie trend, ale konieczność. A że nie tak uciążliwa jak się wydaje, pokażą dwa centra handlowe z naszego województwa – dąbrowska Pogoria i zabrzański Platan.

Łatwo nie było, ale do ekologii w końcu udało się nas przekonać. Pokazują to badania. Wykonane na zlecenie Fundacji Nasza Ziemia1, dowodzą, że już ponad 90 proc. Polaków segreguje śmieci, oszczędza wodę oraz energię. - Nasza wiedza i świadomość rośnie dzięki obchodom różnych wydarzeń okolicznościowych, związanych z ochroną środowiska, takich jak Światowy Dzień Ziemi czy Światowy Dzień Wody - uważają eksperci od ekologii. Dodają, że manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego pomagają promować postawy proekologiczne. Walczyć o ekologię postanowiły też centra handlowe z naszego województwa.

Wodne atrakcje w Pogorii

Jak co roku, 22 marca na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Wody. Po co? By pokazać, jak wielką rolę odgrywa woda i jak ogromne zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. W akcję włączyło się też centrum handlowe Pogoria w Dąbrowie Górniczej. Wraz z Dąbrowskimi Wodociągami postanowiło 11 marca połączyć edukację i rozrywkę, by zachęcać do proekologicznych zachowań. W godzinach od 14 do 18 na terenie Pogorii na chętnych czekać będą nie lada wyzwania. Każdy będzie mógł stworzyć unikatowy parasol lub torbę ekologiczną ozdobioną wodnym motywem.  

Studio „tatuażu” dla maluchów

Centrum handlowe Pogoria 11 marca zaprasza również na występy wokalistów z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, z kolei najmłodsi będą mogli skorzystać z malowania twarzy w specjalnie zaaranżowanym, „Studio Tatuażu”. Będą też liczne konkursy muzyczne i plastyczne z nagrodami. - Jedno jest pewne: dobra zabawa gwarantowana! - zapraszają organizatorzy akcji.

To jednak nie wszystko – w dniach od 11 do 24 marca na terenie Pogorii będzie można zobaczyć wystawę zdjęć laureatów pięciu edycji Fotokonkursu Wystawa „Wodny świat” ceramika i tkanina” organizowanego przez Dąbrowskie Wodociągi.

Platan pokaże jak zrobić...eko-instrumenty

Sporo atrakcji czeka także na klientów zabrzańskiego Platana. Na ekologiczną zabawę będzie można liczyć tu w ostatni weekend marca (24-25.03), w godz. od 10 do 19. Zapowiada się ciekawie, bo na odwiedzających czekać będą m.in warsztaty ekologiczne ze stoiskiem „Eko-ludki”. Co będzie się tutaj działo? Najmłodsi będą mogli własnoręcznie wykonać zabawki z surowców wtórnych. - Pod okiem animatorek dzieci będą mogły zapoznać się z prostymi eko- zasadami, takimi jak oszczędzanie wody i energii, sprzątanie, dbałość o rośliny – zapowiadają organizatorzy. Ale to nie koniec. Będzie można zrobić swój własny eko-instrument.

Kula ze styropianu zamieni się w planetę

Wisienką na torcie akcji w Platanie będzie zaś obecność zespołu Rób Upcykling Bit, którego członkowie razem z dziećmi poprowadzą cykl animacji muzycznych. Muzycy przygotowali specjalne kilkuminutowe wystąpienia na instrumentach wykonanych z materiałów z odzysku. W ramach wydarzenia przewidziany jest również Eko – Turniej, podczas którego dzieci będą uczyć się prawidłowego sposobu sortowania śmieci. Frajdą dla dzieci będą ogromne styropianowe kule, z których każda drużyna stworzy własną kulę ziemską w wersji Eko.

Oddaj śmieci, zyskaj drzewko

Organizator zachęca również do oddawania surowców wtórnych w specjalnie przeznaczonych do tego kontenerach. Każdy, kto odda odpady otrzyma kupon upoważniający go do odbioru nagrody w postaci sadzonek kwiatów/krzewów lub innych nagród, zgodnie z opracowanym regulaminem akcji i przelicznikiem. - Statystycznie każdy z nas wytwarza w ciągu roku aż 360 kg śmieci różnego typu, chcemy pokazać, że nawyk segregowania odpadków jest ważny i prosty – mówią przedstawiciele zabrzańskiego Platana.

 

 

Czytaj więcej